ABANA – KASTAMONU

Abana, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Kastamonu ilinin bir ilçesidir. Karadeniz’in eşsiz manzaralarından biri olan Abana, Kastamonu’nun denize kıyısı olan 5 ilçesinden biridir. Doğal güzellikleriyle dikkat çeker.kastamonu-abana-fotograflari-6

 

Masmavi denizin ve yemyeşil ormanların arasına kurulmuştur. Bu yönüyle, Kastamonu’nun en çok turist çeken ilçesi olmuştur. İlçenin dikkat çeken ilginç bir özelliği de, ilçede bir ingilizce kampının kurulmasıdır. Bununla, ilçedeki bütün insanların ingilizceyi öğrenmesi amaçlanmıştır. İngilizce konuşma kampı, 1956’da kurulmuştur. Hala etkin bir şekilde devam etmektedir.

İlçeye gelen turistlerin en çok dikkatini çeken şey ise trekking sporudur. Bunun için bölgede trekking parkurları kurulmuştur. Özellikle Hacıveli Deresi Kanyonu, trekking, yani doğa yürüyüşü sevenler için çok uygundur. Abana’ya gidildiğinde, Abana Müzesi ziyaret edilecek yerlerin başındadır. Yöreye ait, eski eşyalar ve bazı tarihi dökümanları burada bulabilirsiniz.

İlçede ziyaret edilmesi gereken diğer yerler; Hacıveli Köyü, Hacıveli Vadisi, Hacıveli Camisi, Harmason Camisi ve Toza Seyir Tepesi‘dir. Hacıveli Camisi 1805 yılında yapılmış, oldukça eski bir eserdir. Harmason Camisi 1849’da yapılmıştır ve Selçuklu mimarisinin izlerini taşır. Toza Seyir Tepesi’ne çıktığınızda eşsiz bir manzara fotoğrafıyla karşılaşmış gibi hissedebilirsiniz. Burada en güzel panoromik fotoğraflarınızı çekebilirsiniz.
Ülkemizin eşsiz mekanlarından biri olan Abana‘ya gitmek için, mevsim değişikliklerini beklemenize gerek yok. Her zaman ziyaret edebileceğiniz ilçede, sizleri yörenin muhteşem insanları karşılayacaktır. Enfes lezzetleriyle sizleri ağırlamak isteyen konaklama tesisleri, en güzel şekilde hizmet vermektedir.

Bursa LİFE

Bursa gezgini ve sevdalısı

ABANA – KASTAMONU” için 3 yorum

 • 1 Haziran 2016 tarihinde, saat 10:42
  Permalink

  Sayın bursa life keşke biraz da resim yüklese idiniz. Karadenizin eşsiz manzaralarından biri demişsiniz ama biz göremiyoruz o manzarayı 🙁

  Yanıtla
  • 1 Haziran 2016 tarihinde, saat 10:57
   Permalink

   Haklısınız Zehra hanım.Diğer yazılarımda resimlere biraz daha ağırlık vermeye çalışacağım.

   Yanıtla
 • 7 Eylül 2017 tarihinde, saat 14:42
  Permalink

  Abana ile ilgili resim istenirse abana@live.com adresinden bana ulaşabilirler istenirse gönderebiliriz, hayırlı günler…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir