26 Ağustos Tabiat Parkı- Afyonkarahisar

26 ağustos Tabiat  Parkı (Milli Park), Afyon şehir merkezine 17 km mesafede bulunmaktadır. Afyon, Antalya ve İzmir yollarının kesişme noktasında, Sinanpaşa İlçesi, Akören Kasabasında bulunan 65 Hektar alana sahip bir tabiat parkıdır.

Zengin bitki örtüsü (yaklaşık 90 adet bitki türü ) yanında, içerisinde buluna göl nedeniyle yılın farklı zamanlarında çok sayıda kuş ve hayvana da ev sahipliği yapmaktadır. Ova kurbağası, skarmeke, serçe, angıt, yeşilbaş ördek ve kırlangıç bu hayvanlardan bazıları. Tabiat Parkı, içerisinde bulunan mesire alanı ile halkın dinlenmesi ve piknik yapmasına imkan sağlamaktadır.

Girişi ücretli olan Tabiat parkında bulunan kamelyalarda piknik yapabilir, çam ağaçlarının gölgesinde dinlenebilirsiniz. Hamak kurarak sabahtan akşama kadar dostlarınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Park alanında çocuklarınızın eğlenmesi için büyükçe bir çocuk oyun parkı ve halı saha, basketbol sahası, tenis kortu gibi tesisler bulunmaktadır. Sadece piknik değil bir yaşam alanı olarak oluşturulmuş parkta, küçük bir at çiftliği düşünülmüş fakat henüz faaliyete geçirilmemiş, yapılar boş olarak durmaktadır. Ayrıca belediye tarafından göle sazan balığı bırakılmış olup olta balıkçılığı yapılabilmektedir.

Tabiat parkı içerisinde Büyük Taaruzun ve Kurtuluş Savaşının anlatılacağı bir 26 Ağustos Tabiat Parkı Tanıtım Merkezi (Panoramik Müze) yapımı sürmekte olup 2016 yılı içerinde hizmete girmesi beklenmektedir.Tabiat parkının hemen karşısında Büyük Taaruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı yer almakta olup günü parkta bitirmeden kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisi.

Ulaşım

Afyon-Antalya-İzmir yollarının kesiştiği noktada bulunan Tabiat Parkına ulaşım haritası:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir