Gökpınar Gölü- Gürün-Sivas

Gökpınar gölü, Sivas’ın Gürün ilçesine bağlı Yelken köyünde bulunan, çölün ortasındaki bir vahayı andıran çok güzel bir doğal yaşam parkıdır.

Bir arkadaşım “seni harika bir yere götüreceğim” diyerek beni Kayseri’den alıp saatlerce götürdüğünde ilk başta böyle bir yerle karşılaşacağımı hayal bile etmemiştim. Çünkü Gürün’den ayrıldıktan sonra, etrafındaki tepelerde bırakın ağacı ot bile olmayan o dağ yolunun (Yelken Köyü yolu) sonunda tepeden aşağı inince böyle harika, turkuaz renkli, içinde yeşilbaşlı ördeklerin yüzdüğü, rengarenk balıkların olduğu, etrafı ağaçlarla çevrili, mavi ve yeşilin birkaç tonunu barındıran, gölün cam gibi suyundan göl tabanını rahatlıkla görebildiğiniz bir vaha olacağını zihnimin ucundan dahi geçirmemiştim.

Gökpınar Gölü o çorak dağların arasında, burada nasıl yaşanılır ne ağaç var ne de su dediğiniz anda, ummadığınız yerlerde saklı cennetlerin olabileceğini göstermek istercesine bütün güzelliği ile serilmiş önünüzde yatıyor. Güneşin açısına göre suyunun renk tonu değişen göle, mavi-gök renginden dolayı Gökpınar adı verilmiştir. Gölün suyu kendi tabanından ve etrafındaki kayaların dibinden kaynadığı için göl sürekli temiz ve berrak bir görünüme sahip. Buradan doğan su Güründe içme suyu ve tarla sulama suyu olarak kullanılmakta aynı zamanda alabalık üretme çiftlikleri de bu su üzerinde bulunmaktadır.

Gölün etrafında oturup göl manzarası eşliğinde bir şeyler yiyip içeceğiniz güzel temiz bir restorant bulunmakta.  Bu restorandan kaşarlı alabalık ve fırında helva yemeden kesinlikle ayrılmamalısınız. Kendi yiyeceklerinizi götürüp piknik yapmak isterseniz bu amaçla oluşturulmuş kamelyalardan da faydalanabilirsiniz.Sivas’a 150 km mesafede olan Gökpınar gölü, Kayseri-Malatya karayolu üzerinde, Gürün merkezden 10 km güneyde kalıyor. Bu bölgeye kendi aracınızla veya minibüslerle ulaşmanız mümkün. Göl 1500m rakımda bulunmakta ve derinliği 15m dir. Gölde balık tutmak ve yüzmek yasak ama 2 yıldız dalış derecesine sahip iseniz kendi ekipmanlarınızı götürürerek tüplü dalış yapabilirsiniz.

Nasıl Gidilir

Aşağıda ulaşım haritasını verdiğimiz Gökpınar Gölü’ne Gürün merkez Çayboyu mahallesinden güneye, Yelken Köyüne doğru 10 km ilerlemeniz gerekmekte. Kendi aracınız olursa ulaşımda sıkıntı yaşamazsınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir