Tirilye

Bursa’nın Mudanya İlçesine bağlı şirin bir deniz kenarı kasabası Tirilye. Eğer yolunuz Mudanya’dan geçiyorsa mutlaka uğramanız gereken bir yer. Vaktiniz varsa en az bir gece kalarak tirilyenin tadını doya doya çıkarabilirsiniz. Mudanyaya sadece 10 km mesafede olan kasabaya ulaşım hem kolay hemde eğlenceli.

Mudanya’dan Tirilye’ye giderken yol boyunca sol tarafınızda kasabaya adını veren zeytin ormanlarının sağ tarafınızda ise tüm maviliği ile Marmara denizinin keyfini çıkarabilirsiniz.Tabi aracı süren kişinin bu muhteşem manzaranın tadını çıkartması pek olası değil çünkü yol Trilye’ye kadar bi yükselip alçaldığı gibi virajlar hiç bitmiyor. Yol boyunca durup manzarayı fotoğraflayabileceğiniz pek çok nokta ve tesis var. Yol üzerindeki Kumyaka kasabasına da mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Gelelim Şirin beldemiz’den bahsetmeye;  Tirilye antik çağlardan beri yerleşime açık bir bölge. Zaten beldede yürüyüş yaptığınızda her yerde eski dönemlere ait tarihi yapılar bulmak mümkün.Günümüzde beldede hiç yaşamıyor olsalar da eski bir Rum kasabası aslında. Rumlara ait pek çok kilise, ev vb. yapı hala bulunmakta. Bazı yapılar viran halde dururken kiliselerin bazıları restore edilerek cami olarak hizmete açılmış. Gidilebilecek bazı eserler: Kemerli kilise, Dündar Evi, Taş Mektep, Fatih cami, Osmanlı Hamamı, Medikion manastırı.

 

Tirilye’de yapmanız gereken bir şeyde kasabaya hakim bir tepede bulunan tarihi çay bahçesine çıkmak olmalı. Çünkü muhteşem bir manzaraya sahip. Ayrıca sıcak yaz günlerinde neredeyse hiç kesilmeyen rüzgarı serinlemek için birebir.

Kasabanın pek çok noktasında kurulmuş olan tezgahlardan hatıra ve hediyelik eşya alınabileceği gibi, dünyaca ünlü Tirilye zeytini ve zeytinyağlarını bulup satın almanız mümkün. Zaten tezgahların çoğunluğunu Tirilyeli kadınlar işletiyorlar.Küçük bir marinaya sahip ilçede azda olsa balıkçılık yapılmakta liman etrafına dizilmiş pek çok balıkçı lokantası bulunmakta. Deniz balığı seviyorsanız bu lokantalardan herhangi birini denemenizi tavsiye ederiz.

Kasaba merkezinde denize girmeye uygun plaj bulunmuyor, eğer denize girmek istiyorsanız ya biraz kasaba dışına doğru çıkmanız yada limanın çıkışında denize girmeniz gerekecektir.

Son olarak kasabaya araç ile gidiyorsanız tavsiyemiz; limana yakın bir yer bulup hemen aracınızı park etmeniz ve kasabayı yürüyerek gezmeniz. Özellikle yaz aylarında çok sayıda turistin ziyaret ettiği kasaba da hem park yeri bulmak zor, hem de dar ve karışık sokaklarında araç kullanmak bir o kadar zor.

Bursa LİFE

Bursa gezgini ve sevdalısı

Tirilye” için bir yorum

  • 30 Mart 2017 tarihinde, saat 11:08
    Permalink

    bursanın en güzel mekanlarından biri.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir