Ali Dağı

Ali Dağı Yürüyüş Parkuru

Erciyes dağı gibi Kayseri’nin önemli siluetlerinden olan Ali dağı, Talas ilçesinde olup 2000 m rakıma sahip volkanik bir dağdır. Erciyes Dağının püskürtmesi sonucu oluşmuştur dolayısıyla Ali Dağına, Erciyesin “yavrusudur” demek pekte yanlış olmaz.

Her yıl düzenli olarak yamaç paraşütü yarışmalarının düzenlendiği Ali dağı, trekking meraklılarının da ilgi odağı olmayı artırarak sürdürüyor. Eteklerinden başlayıp zirveye ulaşan yaklaşık 6 km. lik parkur boyunca nerdeyse 400 m yükseğe tırmanıyorsunuz. Ali Dağının biri küçük olmak üzere toplam üç zirvesi bulunmakta. Biri hariç bu üç zirveye de yürüyüş yaparak veya bisiklet sürerek çıkılabilmekte (nefesiniz yeterse ).  Diğer zirvede de verici antenler olduğu için etrafı çevrilmiş ve çıkış yasak. Patika yollar da olmasına rağmen Endürlük tarafındaki, araçlar için yapılmış yoldan çıkmak daha makul gibi görünüyor. Sürekli zirveye çıkan birisi yarım saatte Ali Dağının zirvesine ulaşabiliyor iken benim gibi ilk defa çıkan birisi için bu süre 2-2,5 saati bulabiliyor.

Bu kadar efor isteyen bir parkurda, sabah erken saatlerde (04:30-05:00 gibi) trekkinge başlamak,  doğru bir yaklaşım olacaktır. Hem sıcaktan korunursunuz hemde güneşin doğuşunu zirveden izlersiniz. Bu nedenle, sabahın beşinde Ali Dağının eteğine gittiğinizde yalnız olmadığınızı, onlarca aracın park etmiş olduğunu görürseniz şaşırmayın.

 Parkurun bazı noktalarını rahatlıkla çıkabilirsiniz ama bazı noktaları o kadar dik ki sık sık durup mola vermek, bir yudum su içmek zorunda kalabilirsiniz (ben oldukça çok mola vermiştim). Bu yokuşu çıkarken yanınıza fazla eşya, hatta yiyecek dahi almamanızı sadece su almanızı tavsiye ederim. Zira yürüyüş ilerledikçe bu ağılıklar başınıza bela olabilir. Yürüyüş boyunca Ali Dağının etrafını dolanarak çıktığınız için Endürlük, Kıranardı, Hisarcık,Talas, Erciyes Dağı ve Kayseri’nin görülmeye değer manzaralarını sırasıyla göreceksiniz. Hem Kayseri manzarası hem de Ali dağını doğal güzelliğinden etkileneceğinize eminim. Gelincik, papatya, kantaron çiçekleri çok hoş görüntüler oluşturuyor.

Sizin tıslaya tıslaya, dinlene dinlene çıktığınız bu parkuru koşarak çıkan birilerini görürseniz de şaşırmayın çünkü biz gördük.

Aşağı yukarı 2 saatlik bir yürüyüşün ardından Ali Dağının zirvesine ulaştığımızda yamaç paraşütü atlayışı yapmak için hazırlanan bir sporcu paraşütünü hazırlıyordu. Biz farkında değildik ama her yıl yaz aylarında düzenlenen yamaç paraşütü yarışması bu sene 10-15 Temmuz arasındaymış, rastgele de olsa zirvede dinlenirken bir atlayışı izledik.

Dönüş Yolu

Dönüş için parkurunuzu değiştirip inişe farklı bir yoldan devam edebilirsiniz, bu iki yol ileride buluşuyor zaten. Bu yol üzerinde Talas Belediyesinin yürüyüşçüler için yaptığı  “doğa yürüyüşçüleri dinlenme evi” karşınıza çıkacak. Talas Belediyesi Ali Dağına çıkan yürüyüşçülere her sabah erken saatlerde çay ikramında bulunuyor, biz geç kaldığımız için kimseler yoktu. Dönüşte dikkat etmeniz gereken bir husus yere sağlam basmak olmalı. Zemin toprak olduğu için kayıp düşme riski mevcut.

Toplamda 12 km lik zorlu bir parkuru kuş sesleri, doğal güzellikler, temiz hava eşliğinde tamamladıktan sonra yanınıza eklem ve bacak ağrılarınızı da alıp evinize dinlenmeye gidebilirsiniz.

İyi yürüyüşler…..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir