Hüdavendigar Kent Parkı (Bursa)

Bursa ‘da yaşayanlar bilirler bundan birkaç yıl öncesine kadar şehir merkezinde park denildiğinde ya Kent park yada Soğanlıdaki Botanik Park akla gelirdi. 3 milyon nüfuslu bursa içinde tabi bu parklar her ne kadar büyük olsalar da yeterli olmuyorlardı. Soğanlı zaten ulaşımı zor olduğundan aracı olmayanların pek tercih ettiği bir park değildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi bu konuda mükemmel bir çözüm getirerek bir kaç yıl önce Hüdavendigar Kent Parkı hizmete açtı. Park 510 bin m2 lik yüz ölçümü ile hem şehrin en büyük parkı olma özelliği gösteriyor hemde şehrin merkezinde olması sebebiyle ulaşımı kolay. Carrefour Alışverişmerkezi, Timsah Arena ,Sheraton Hotel in bulunduğu bölgenin hemen arkasında olduğu için pekçok otobüs önünden yada yakınlarından geçiyor.

Konumu:

 

 Hüdavendigar Kent Parkın içinden geçen Nilüfer çayı ‘nın önü barajla kapatılarak park boyunca su toplanması sağlanmış. Bu su hem mükemmel bir manzara sağlıyor hemde kano meraklıları için bulunmaz bir ortam hazırlıyor. Bazı dönemler yapılan kano yarışları park ziyaretçilerinin büyük ilgisini çekiyor.

Parkın çevresinin tamamı ve iç bölümlerinde yürüyüş ve bisiklet yolları yapılmış. Eğer bisikletiniz yoksa parkın içindeki tesisten bisiklet kiralayabilirsiniz. Yürüyüş için geldiyseniz parkın pek çok noktasında kurulan spor aletleri yürüyüşün yanında farklı egzersizler yapmanızada olanak veriyor.Çocuklar için pek çok oyun alanının bulunduğu parkta ayrıca parkın her bölgesinde büfe, çay bahçesi bulmak mümkün. Ayrıca parkta ateş ve mangal yasak olsada yiyeceğiniz, termosunuz ve kilimlerinizle parka gelerek gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir yere oturup piknik keyfide yapabilirsiniz. Zaten Türkiye’deki pek çok parktan farklı olarak buara çimlere basmak serbest.

Hüdavendigar Parkın içerisinde Restorant, Tenis kortu, futbol-basketbol sahası,kapalı spor salonu,Bayanlara özel kapalı havuz mevcut.

Nilüfer çayı haricinde parkın merkezinde devasa bir havuz mevcut. Havuzun keyfini deniz bisikleri kiralayarak yada kenarında ki çay bahçesi -restorantlarda oturarakta çıkarmak mümkün.

Son olarak parka ve şehire tepeden bakmak isteyenler için parkın içerisinde iki adet gözetleme kulesi mevcut.

 

Bursa LİFE

Bursa gezgini ve sevdalısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir