Tohma Çayı – Somuncu Baba Türbesi

Tohma Çayı

Tohma Çayı, Fırat havzasının önemli akarsularından biridir. Sivas il sınırlarından doğar, Darende-Malatya üzerinden geçerek Karakaya barajına dökülür. Darende den geçerken sarp yamaçların arasında dar bir kanyon vadi oluşturur. Tohma kanyonu olarak bilinen bölge, Somuncu Baba Külliyesi ile Taş Köprü arasında yaklaşık 20 km’lik bir alan olup, muhteşem bir doğa görüntüsüne sahiptir. Kayalıklar üzerindeki doğal oyuklar ve mağara şeklindeki kısımlar dikkat çekmektedir.

Tohma kanyonunda rafting ve yürüyüş sporları yapmak mümkündür, lakin bir rehber eşliğinde yapmak daha güvenli olacaktır. Sekiz kilometre uzunluğundaki kanyon, orta zorlukta rahat bir parkur olup gidiş-geliş yaklaşık bir saat sürmektedir. Kanyonda doğa sporlarından başka yapılacak eğlenceli bir diğer şey “hamam” dır. Kayaların arasından akan doğal sıcak suların oluşturduğu havuza Kudret Hamamı denilmektedir, yöre insanı ise Gavur Hamamı adını kullanmaktadır. Bu hamamdaki suyun sıcaklığı yaz-kış 20-22 derece civarındadır. Kışın soğuk havalarda bile açık havada havuza girmek eğlenceli olsa gerek. Kanyonda piknik alanları da inşa edilmiş olup ücretsiz olan bu alanlarda mangal yakabilir semaverde çayınızı içebilirsiniz.

Kanyonun çıkış kısmında Somuncu Baba Camii ve Külliyesi bulunmaktadır. Somuncu Baba Külliyesinin hemen önünde balıklı havuz bulunmaktadır, bu havuzdaki balıklar Urfa Balıklıgöl’deki gibi kutsal sayılıyor ve bu balıklara dokunulmuyor. Bu havuzun suyu kayalar oyularak yapılan bir kanalla Tohma çayından temin edilmektedir.

Somuncu Baba

Asıl adı Hamid Hamidüddin olan Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri, Padişah Yıldırım Beyazıt Han zamanında (1331-1412) yaşamış bir za-ı muhteremdir. Horasan erenlerinden Şemseddin Musa Kayserinin oğludur. Kayserinin Akçakaya köyünde doğmuş olup ilk eğitimini babasından almıştır, daha sonra Şam ve Tebriz’de eğitimini sürdürmüştür. Dini ve dünyevi ilimlerle ilgili icazet alarak, irşad vazifesi için Anadolu’ya dönmüş ve Bursa’ya yerleşmiştir. Bursa’da çilehanesinin yanında yaptırdığı ekmek fırınında somun pişirip çarşı pazar dolaşarak “Somunlar Müminler” nidasıyla insanlara dağıtmıştır. Bu nedenle Somuncu Baba olarak tanınmıştır.Zamanın padişahıYıldırım Beyazıd, Ulu Camiyi yaptırdığında açılış hutbesini Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) okumuştur ve büyük beğeni toplamıştır. Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri Bursa’dan sonra Aksaray’a gelmiş, burada Hacı Bayram Veli Hazretlerini yetiştirmiştir. Aksaray’dan sonra Darende’ye yerleşen Şeyh Hazretleri Darende’de bu dünyadan ayrılmıştır. Kendi adını taşıyan Somuncu Baba Camisinin yanında yer alan Somuncu Baba Türbesine gömülmüştür.

Somuncu Babanın gömüldüğü yer olan türbesi kesme taş ve moloz taşlardan inşaa edilmiş kare biçimli bir yapıdır. Türbenin üzeri kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Türbede yer alan sandukalar ceviz işlemeciliği ile yapılmıştır.

Nasıl Gidilir

Malatya´dan Kayseri istikametinde giderken,  Darende´nin çıkışından sağ tarafa saparak yaklaşık 1 km kadar ilerledikten sonra tohma çayının girişine ulaşıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir