Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi, Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan Günpınar Köyünde yer alan ülkemizin görülmeye değer doğal şelalelerinden biridir. Günpınar Vadisinde bulunan birçok mini gölet, mağara ve şelaleden en büyüğünün adı Günpınar Şelalesi olup yaklaşık 40 metrelik yükseklikten 3 kademe halinde dökülmektedir. Günpınar şelalesini oluşturan Şuhul deresi, Elbistan’ın Hezanlı Dağının doğusunda kaynayarak, Günpınara ulaşır. Şelalenin 2 km batısındaki kaynaklarla birleşerek Günpınar Vadisi boyunca ilerler ve Günpınar şelalesini oluşturur. Şelaleden sonra akışına devam eden dere, 10 km sonra Tohma Çayı’na karışır.

Malatya’da gezmek için neresi iyi denilince akla ilk gelecek yerlerden biri olan Günpınar Şelalesinde su zerreciklerinin kayalardan aktığı sıradaki görüntü görülmeye değer bir güzellik oluşturmaktadır. Serin havası, buz gibi doğal suları ve eşsiz manzarası ile kesinlikle görmeniz gereken bir yer diyebilirim. Şelalenin etrafında yürüyüş yapabilir, fotoğraf çekebilir veya kamelyalarda piknik yapabilirsiniz. Ama günübirlik gezmeye geldiyseniz pikniğe zaman ayırmak istemeyebilirsiniz, bu durumda da şelalenin hemen yanında yer alan tesiste yemek yiyebilirisiniz. Burada otururken şelaleden akan buz gibi suyun serinliğini oldukça yakından hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Yaz aylarında oldukça güzel bir manzaraya sahip olan şelale, kış aylarında ise donarak Pamukkale’ye benzer görüntüler oluşturmaktadır. Her yıl daha fazla insan tarafından keşfedilen şelale, yılda 100 000 i aşkın yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilir hale gelmiştir.Günpınar Şelalesine gezmeye geldiyseniz hazır buraya kadar gelmişken, yine Darende de bulunan Somuncu Baba Türbesi ve üzerinde bulunduğu Tohma Çayı ve Kanyonunu da görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Tohma Kanyonu da oldukça güzel bir doğa harikası diyebilirim.
İyi gezmeler….

Nasıl gidilir:

Günpınar şelalesi Darende ilçe merkezine 8 km, Malatya-Kayseri karayoluna 5 km mesafededir. Darende’den Kayseri yönünde 3 km ilerledikten sonra sola dönülünce girilen yol doğruca Günpınar Şelalesine gitmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir