İmaret Camii Afyon

 İmaret Camii

İmaret Camii, Afyon şehir merkezinde Kurtuluş caddesi üzerindedir. Fatih Sultan Mehmet’in veziri Gedik Ahmet Paşa tarafından, Mimar Ayaz Ağa’ya 1472 yılında külliye şeklinde yaptırılmıştır. Bu nedenle Gedik Ahmet Paşa Cami olarak da bilinmektedir. İmaret Camii O zamandan beri sağlamlığı, nakış süslemelerini ve görkemini korumayı başarabilmiş nadide eserlerden biridir. Afyonkarahisar’ın tarihi mekanlarının başında gelen ve Külliye olarak yapıldığı bilinen İmaret Camii ilk başlarda hamam, sıbyan mektebi ve medreseden oluşmaktaymış, lakin zaman içinde sıbyan mektebi yıkılmış ve kaybolmuştur.

Özellikleri

Tek şerefeye sahip tek minaresi yivli şekilde olup, türünün sayılı örnekleri arasındadır. Yivlerin arası lacivert çinilerle kaplıdır. Mimari olarak açık avlulu ve revaklı Osmanlı medreselerinin temel özelliklerine sahip olan ters T biçimli iki kubbeli planlıdır. Kuzeydeki son cemaat yeri, 6 yuvarlak sütunun taşıdığı  ve 5 sivri kemerli kubbe ile örtülüdür. Kıble duvarında 3 sıra pencere bulunan İmaret Camisinin doğu, batı ve kuzey duvarlarına iki sıra pencere bulunmaktadır. Üst  pencereleri renkli camlarla süslüdür.

İmaret Camii’nin mimari özelliklerinden biri bahçesinde bulunan şadırvanın akustiğidir. Şadırvandaki karşılıklı iki kolona sırtını veren iki insan fısıltıyla dahi konuşsa, sanki yan yanaymış gibi birbirlerini çok rahat duyabilmektedir. Harika bir akustik sistemi kurulmuştur. (Not bu şadırvan camii ile beraber yapılmamıştır. 1950 li yıllarda yapılmıştır.) Bu şadırvanı kullanmasına rağmen, şadırvanın bu özelliğini bilmeyen vatandaşların olduğunu da biliyoruz.

Şehir merkezinde bulunan İmaret Camisinin içinde bulunduğu geniş bahçe vatandaşlar tarafından park ve dinlenme yeri olarak kullanılmaktadır. Bu bahçede oturan, ağaç gölgesinde dinlenen, sohbet eden insanları her zaman görebilirsiniz.


Gördüğü tamiratlar

İmaret Camii 1795(1210) yılında Müfitzade Ahmet tarafından restore ettirilmiştir. Bu tamirata ait kitabe  Caminin taçkapısı üzerinde bulunmaktadır. Daha sonradan 1940 lı yıllarda Vakıflar İdaresince yeniden yapılırcasına restore edilmiştir, bu arada medrese ve hamam da elden geçirilmiştir. Ancak bu yıllarda yapılan çevre çalışmaları sırasında sıbyan mektebi ortadan kaldırılmıştır.

Afyon da neresi iyi diye sorulacak olursa, tarihi ve dini mekan olarak ilk sıralarda gelen bir eser olan İmaret Camisinden başka, Mevlevi Cami ve Ulu Cami de Afyona yolu düşen herkesi görmesi gereken tarihi camilerdir diyebilirim

 

Nasıl gidilir:

Afyon şehir merkezinde olduğu için önünden geçen pek çok minibüs bulunmakta, bu nedenle de ulaşımda sıkıntı yaşamayacağınız bir bölgede bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir