Gemlik Sahili

Bursa sevdalısı biri olarak bu sefer de Gemlik Sahili yazımla karşınızdayım. Bursa’nın Deniz kenarı 2-3 ilçesinden birisidir Gemlik. İlçe tarihi Milattan önce 12. yüzyıla kadar gitmektedir.

Marmara denizi kıyısında ismini verdiği Gemlik körfezi boyunca uzanmaktadır.

Nüfusu her geçen gün biraz daha artan Gemlik sanayi alanında da hızla gelişim göstermektedir. Sanayinin gelişmesine bağlı olarak da hızla göç almaktadır.

İstanbul ve Bursa şehirlerinin arasında kalan ilçeden aslında her gün on binlerce insan geçmektedir. Fakat pek çoğumuz (ben dahil) bu güzel ilçeyi maalesef transit geçiyoruz. Özellikle Gemlik ayağı tamamlanan İstanbul- İzmir otoyolu geçerken Gemlik’i ziyaret edenlerin sayısını daha da azaltacak gibi duruyor.

Oysaki  sahil yola çok yakın olmakla beraber yolda kısa ve dinlendirici bir mola vermek için harika bir seçim.(Özellikle uzun yol gidecek yolcular için.) Sahil boyunca yürüyüş yapılabilecek harika bir kordon var. Ayrıca sahile sıralanmış çay bahçeleri ziyaretçilerini bekliyor. Masanıza kadar cezve ile getirilen Türk kahvesinden muhakkak tatmalısınız.

Deniz kenarına kadar geldik balık yemeden olmaz diyorsanız; Gemlik körfezini tepeden gören Bursa Büyükşehir Belediyesine ait Atatepe sosyal tesislerine uğramanızı tavsiye ederim.(Başka bir yazımda bahsedeceğim)

 

 

Sahil boyunca yürürken dikkatimi çeken bir diğer manzara ise sahil kenarındaki binalardı. Dikkatli incelendiğinde yeni ve büyük binaların arasında kalıp sıkışmış gibi görülen , bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tutmuş eski gemlik evleri insanın içine bir hüzün dolmasına sebep oluyor. Umarım Gemlik Belediyesi bu evlerin tamamı yıkılıp yok olmadan önce gerekli tedbirleri alır.

 Körfezde demirlemiş devasa gemiler olmasa denizin harika olduğunu söyleyebilirdim. Ama maalesef Gemlikde nereden denize bakarsanız bakın görüş açınıza mutlaka devasa bir yük gemisi giriyor. Bu kadar çok yük gemisinin olasının sebebi Gemlikde uluslar arası bir ticaret limanının olması.(Bkz:Borusan limanı)Ekonomik anlamda büyük önem arzetsede turistik olarak ilçenin cazibesini azaltmakta.

 

Ayrıca yukarıda da belirttiğim üzere çok fazla göç alan ilçede, hızlı göç alan her kentte meydana gelen sıkıntılarda yaşanmıyor değil. Tabi günü birlik ziyaretinizde bunun size bir sorun çıkartması pek söz konusu değil.

Ayrıca yol kenarlarındaki irili ufaklı pek çok mağazadan zeytin,zeytin yağı, sabun kolanya v.b. pek çok eşyayı temin edebilirsiniz. Gerçi Zeytinin ana vatanı diyebileceğimiz bir yerde fiyatların daha makul olmasını bekliyor insan ama maalesef fiyatlar piyasa fiyatlarıyla yarışıyor. Tek avantajımız kaliteli ürünler alıyor olmamız.

Sonuç olarak tatil yapmak için için olmasada yol üstü küçük bir mola için ideal bir seçim olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

 

Nasıl Giderim:

Bursa LİFE

Bursa gezgini ve sevdalısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir