Misi Köyü

Misi Köyü(Mysia) Bursa Şehir merkezinde Nilüfer İlçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Günümüzde Gümüştepe Mahallesi olarak ismi değişen köyün tarihi 2000 yıl öncesine dayanmakta.

Peki Misi’de nasıl vakit geçirebiliriz diye soracak olursanız; öncelikle misinin o tarihi sokaklarını,evlerini gezmenizi tavsiye ederim. Gezerken Misi çocuk kütüphanesini, Ulu camisini ve Etnografya evine uğrayabilirsiniz. Tabi bütün köyü gezdiğinizde dinlenmek ve birşeyler yemek isterseniz dere kenarındaki çay bahçeleri ve restoranları tercih edebilirsiniz. Su sesi ve eşsiz doğasıyla bir kere oturduğunuzda akşama kadar kalkmak istemeyeceğiniz güzellikte. Biraz dinlendikten sonra dere kenarınındaki patikaları takip ederek kısa bir kır yürüyüşüde yapabilirsiniz. Kısa bir yürüyüş sonucunda kendinizi doğa ile başbaşa bulmanız mümkün.Eğer doğa yürüyüşüne veya bisiklete merakınız varsa misi girişindeki tabelayı incelemenizde büyük fayda var. Tabelada tüm Nilüferde bulunan bütün doğa yürüyüşü ve bisiklet yollarını görmeniz mümkün.

 

 

Ulaşım:

Şehir merkezine çok yakın bir konumda olduğu için günübirlik ziyaret için harika bir alternatif. Araba ile kısa sürede gidebileceğiniz gibi metronun Acemler durağından kalkan belediye otobüsleri ile de köye ulaşmak mümkün.

 

 

Son olarak bölge ile ilgili olumsuz izlenimlerimden birincisi dere kenarındaki tesislerde çalışan personel eğitimsiz. Müşteriye nasıl davranması gerektiği konusunda maalesef yetersiz.

İkinci eleştirim köye ait olan Gümüştepe ilk ve Ortaokulu ile ilgili. Maalesef Turizm ile geçimini sağlayan yöre halkı eğitime yeterince önem vermiyor ki köylerine ait okulu bakımsız ve ilgisiz bırakmış.

Not: Piknik yapmayı seviyorsanız hazır Misi’ye kadar gelmişken biraz daha ilerleyip Dağyenice piknik alanında gölet ve doğa manzarasında piknik de yapabilirsiniz.

Bursa LİFE

Bursa gezgini ve sevdalısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir