Prag Eski Şehir

08.05.2017

Prag Eski Şehir ( Old Town – Stare Mesto )

Prag’ın ilk yerleşim yeri olan Prag Eski Şehir, 700 lü yıllara dayanan geçmişiyle Avrupa’nın da en eski yerleşim yerlerinden biridir. Prag Eski Şehir, 10. yüzyılda pazar yeri olarak kurulan bir meydan ( Prag Eski Şehir Meydanı – Old Town Square ) ve bu meydanın etrafına yapılmış etkileyici pek çok tarihi yapıdan oluşmaktadır. Vltava Nehri’nin doğusunda, nehir ile Prag Yeni Şehir arasında kalan bölge Prag Eski Şehir olarak adlandırılmaktadır.

Hemen her döneme ait mimaride eserler bulunan Prag Eski Şehir Avrupanın en çok turist çeken bölgelerinden birisidir.

Prag Eski Şehir’de gezdiğimiz yerler:

Kranner Çeşmesi ( Kranner’s Fountain – Krannerova Kasna ) 

Prag Yeni Şehir turumuzun son durağı olan Ulusal Tiyatrodan nehir kıyısı boyunca Eski Şehir’e doğru yürüdük ve az ileride karşımıza bir park ve içinde gösterişli bir heykel çıktı. Prag’ın ilk toprak dolgu alanı olan bu parka 1848-1850 arasında İmparator I. Franz Josef’in at üstüne gotik tarzda bronz heykeli yapılmış.

Mimar Josef Ondřej Kranner’den dolayı Kranner Çeşmesi denilen bu eserdeki sütunlarda 16 Çek bölgesini temsil eden figürler bulunuyor. Onların üstündeki figür Prag’ı, Prag figürünün üzerindeki heykeller ise bilim, sanat, barış, bolluk, endüstri ve ticareti simgeliyormuş.


Karl Köprüsü ( Charles Bridge – Karluv Most)

Nehir kıyısından yürümeye devam ederek Prag Kalesinin olduğu Lesser Town ile Prag Eski Şehir’i birbirine bağlayan Karl Köprüsüne ( Charles Bridge – Karluv Most ) geliyoruz.

1357 yılında yapımına başlanıp, 1402 yılında tamamlanan Karl Köprüsü, Prag’ın en ünlü ve en eski köprüsüdür, 1342 yılında selden yıkılan Judith Köprüsünün yerine yapılmıştır. Prag Kalesi ile Prag Eski Şehir’i birbirine bağlayan köprü 13 m yüksekliğinde ve 516 m uzunluğundadır. Köprünün girişinde bulunan kulenin altından köprüye geçiliyor, bu kuleye çıkıp Prag manzarasına da bakılabilir.

Köprü yapısı itibariyle bir tarihi eser ama turistlerin asıl ilgisini çeken, 1683 ten 1928 e kadar köprüye işlenen 30 tane aziz heykeli. Karşı kıyıya geçene kadar köprünün sağında solunda bulunan bu 30 heykelin orjinalleri Ulusal Müzede sergileniyormuş, buradakiler o heykellerin sahtesiymiş.

İlk yapıldığında at arabalarının kullandığı, daha sonra zaman içerisinde motorlu ve elektrikli araçların kullandığı köprü 1965 yılında araç trafiğine kapatılmış ve günümüzde sadece yaya trafiğine açık.

Eski Şehir Köprü Kulesi ( Old Town Bridge Tower – Staroměstská mostecká věž )

Köprünün iki başında da gelen saldırıları önlemek için yapılmış iki kule bulunmakta. Kale tarafında olanı Lesser Town Bridge Towers (Malostranské mostecké věže) diğeri ise Old Town Bridge Tower (Staroměstská mostecká věž).

Old Town Bridge Tower yani Eski Şehir Köprü Kulesi dünyadaki en güzel gotik kulelerden birisiymiş hatta bazılarına göre en güzeli. Tarih boyunca pek çok savaş ve isyan gören kulenin insanı ürperten gerçek bir de hikâyesi var. 1621 yılında şehirde bir isyan çıkmış, isyan eden 27 soylu Eski Şehir Meydanında kafaları kesilerek idam edilmiş ve kafaları diğer isyancılara ibret olması için bu kuleye asılmış. Bu kafalar on yıl boyunca burada kalmış ve bir gece gizlice indirilip bilinmeyen bir yere gömülmüş.

Old Town Bridge Tower ın bulunduğu yerde Karl Köprü Müzesi (Charles Bridge Museum), Aziz Fransis Kilisesi (St Francis of Assissi Church), Aziz Salvator Kilisesi ( St. Salvatora Church) ve İmparator IV. Charles’in heykelinin bulunduğu küçük bir meydan var.

Bu meydanın nehre bakan kıyısında bulunan parmaklıklara, renk renk pek çok asma kilit takıldığını görürsünüz. Buraya gelen sevgililer aşk ve sevgilerinin hiç bitmemesi için kilitleri asıp anahtarlarını Vltava Nehri’ne atarlarmış.

Trdelnik Tatlısı

Karl Köprüsünden Eski Şehir Meydanına giden Karlova Caddesi boyunca bir sürü kafe, restoran ve Çeklere özgü bir tatlı olan Trdelnik yapan dükkanların sıralandığını göreceksiniz. Buraya gelmişken de bir tür hamur tatlısı olan, içerisine çeşitli reçeller ve çikolata konulan rulo şeklindeki trdelnik i denemeden geçmeyin.

Eski Şehir Meydanı ( Old Town Square – Staroměstské náměstí )

10. yüzyılda bir pazar yeri olarak kurulan Eski Şehir Meydanı Avrup’nın en eski meydanlarından biridir. Bilinen en eski adı “Büyük Meydan” olan bölgeye, Eski Pazaryeri ( 13. YY ), Pazar Meydanı (14. YY ), Eski Şehir Yeri ( 18. YY ) gibi değişik adlar verilmiş ve en son 1895 te Eski Şehir Meydanı ( Old Town Square ) denilmiş öylede kalmış.

Prag’ın en eski ve en turistik meydanı olan Prag Eski Şehir Meydanı, etrafında Astronomik Saat, Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi gibi gotik, rönesans ve barok tarzda yapılmış pek çok tarihi yapının olduğu şehrin en canlı noktasıdır. Sokak gösterilerinin yapıldığı, kafe ve restoranların olduğu bu meydanda gece ve gündüz sürekli bir turist kalabalığı görebilirsiniz.

Avrupa’nın en ünlü meydanları arasında olan Old Town Square 1992 de UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır.

Astronomik Saat ( Astronomical Clock – Prag Pražský Orloj )

Eski Belediye Sarayının ( Old Town Hall ) bir köşesine yapılmış olan Astronomik Saat, Prag’ın en önemli sembollerinden biridir. 14. Yüzyılda yapılan Eski Belediye Sarayı ve Astronomik Saat tarih boyunca savaşlardan dolayı pek çok kez zarar görüp yeniden tamir edilmiştir.

Orloj olarak ta bilinen Astronomik Saat, dünya üzerinde çalışmakta olan en eski saatlerden biridir.  Saatin en tepesinde sabah 9 ile akşam 11 arasında her saat başı 12 adet havari ortaya çıkıp sırayla halkı selamlıyor ve tekrar kayboluyorlar.  Ayrıca saat üzerindeki bütün diğer figürlerde hareketli olup saat başlarında hareket etmektedir.

Saatin üst kısmında dört figür var, bunlardan elinde ayna olan “kibri”, elinde kese olan yahudi “aç gözlülüğü”, elinde kum saati olan iskelet “ölümü” ve mandolin çalan Osmanlı ise “keyif ve eğlenceyi” sembolize ediyor.

Bunların altında kalan dört adet figür ise , felsefe, din, astronomi ve tarihi sembolize ediyor. Saat üzerinde her bir saat dilimini temsilen 12 burç bulunuyor.

Jan Hus Anıtı ( Jan Hus Monument – Pomnik Mistra Jana Husa ) 

Eski şehir meydanının ortasında Çek din reformcusu Jan Hus anısına, 1903-1925 arasında taş ve bronzdan bir heykel yapılmıştır. Jan Hus, dinde reformu savunduğu için Kilise tarafından 1415 te dinsizlik suçlamasıyla bir kazığa bağlanarak yakılmış. “ Gerçekler er yada geç ortaya çıkacaktır” yazan eserde kiliseye tarafına bakan, kazığa bağlanarak yakılan Jan Hus figürü var.

Tyn Kilisesi ( Church of Our Lady Before Tyn – Chrám Matky Boží před Týnem )

Gotik tarzda 14 yüzyılda başlanıp 16. yüzyılda tamamlanan ve 80 m. lik masalımsı kuleleriyle, Disney’in logosundaki şatoya ilham olduğu söylenen Tyn Kilisesi, Eski Şehir Meydanı’ndaki en önemli yapılardandır. Kuleleri aynı boydaymış gibi görünse de güneydeki kule kuzeydekinden daha uzunmuş ve ona Adem, diğerine ise Havva deniliyormuş.

Kinsky Sarayı ( Kinsky Palace – Palác Kinských )

Meydanın etrafında görsel açıdan en güzel yapılardan biri olan Kinsky Sarayı Prag’ın en büyük sivil yapılarından olup 1755-1765 yılları arasında yapılmıştır. Günümüzde Ulusal Müze olarak kullanılan bina Kinsky ailesi tarafından 1768 yılında satın alınmış ve 1945 yılına kadar ailenin malı olarak kalmıştır.

Aziz Nikola Kilisesi ( St. Nicholas’ Church – Chram Svateho Mikulase ) 

Prag’da Aziz Nikola Kilisesi adında, barok tarzda yapılmış iki adet kilise bulunmakta bunlardan görkemli ve büyük olanı Lesser Town ( Mala Strana ) tarafında yani kale tarafında iken bir diğeri ise Eski Şehir Meydanında bulunuyor.  Eski Şehir Meydanında bulunan kilise 1732-1737 arasında yapılmış, günümüzde konser salonu olarakta kullanılmakta.

Kafka Evi ( Kafka House – Kafkuv Dum )

Aziz Nikola Kilisesinin yanında olan ve Kafka Kafe olarak işletilen mekan gerçekte Franz Kafka’nın doğduğu ev değil. Franz Kafka’nın doğduğu ev yıkılınca o arsanın üzerine 1900 lerde yapılan bir bina, burada geçici sergiler yapılıyor.

Yahudi Mahallesi ( Josefov  )

Buradan yürüyerek Yahudi Mahallesine ( Josefov ) doğru gidiyoruz, Prag’ın en eski ve önemli yerleşim yerlerinden biri olan bu mahallede Yahudi yerleşiminin 13. Yüzyılda başladığı düşünülüyor. Maisel Synagouge, The Old-New Synagogue ( Staronova Synagoga ), Klaus Synagogue ( Klausova Synagoga ) gibi sinagoglar ve Avrupa’nın en eski Yahudi mezarlığı görülebilir.

Eski-Yeni Sinagog ( The Old-New Synagogue – Staronova Synagoga )

13. yüzyılda yapılan Eski-Yeni Sinagog Avrupa’nın en eski sinagogu ve hala ibadete açık. 1280 li yıllarda yapılan sinagoga o zamanlar Yeni Sinagog derlermiş ama 16. Yüzyılda yeni sinagoglar yapıldıkça artık Yeni Sinagog demek anlamsız olmuş. 16. Yüzyıldan sonra Eski-Yeni Sinagog denilmeye başlanmış.

Yahudi Mahallesinden sonra tekrar Vltava Nehir kıyısına gittik, nehir kenarından Cechuv Köprüsüne ( Cechuv Most ) kadar yürüdük ve köprünün girişinde yüksek iki kolonun üzerinde iki adet koruyucu melek ( genii ) heykelini gördük.

Rudolfinum

Cechuz Köprüsüne gittikten sonra geri döndük ve Çek Flarmoni Orkestrasına ev sahipliği yapan Rudolfinum’a yürüdük.

1876-1884 arasında Neo-Rönesans tarzda yapılan bina dünyanın en ünlü gösteri salonları arasındadır. 1896 yılından beri Çek Filarmoni Orkestrasına ( Czeck Philharmonic – Ceska Filharmonie ) ev sahipliği yapan binanın çatısında Mozart, Beethoven gibi dünyanın en ünlü bestecilerine ait heykeller bulunuyor.

Cumhuriyet Meydanı ( Republic Square – Namesti Republiky )

Rudolfinum’u gördükten sonra biraz dinlenmek için otele döndük kayıt işlemlerimizi yaptık. Hava karardıktan sonra metroya binip Cumhuriyet Meydanı’na ( Republic Square ) gittik. Bu meydanda gayet güzel ışıklandırılmış Prag Belediye Sarayı ( Municipal House – Obecni Dum ) ve Kings Court Hotel ilk göze çarpan yapılar oluyor. 1905-1911 arasında yapılan Prag belediye Sarayı, içerisinde Prag Senfoni Orkestrası, konser ve sergi salonları, kafe ve restoranlar bulunan büyük bir yerleşke.

Barut Kulesi ( The Powder Tower – Prasna Brana )

Prag’da 13 adet şehir kapısı varmış bunlardan biri de Belediye Sarayı ile duvar duvara olan ve 1475 te yapılan Powder Tower. Gotik tarzda yapılan kuleye ilk başta Yeni Kule ( New Tower ) denilse de 17. Yüzyılda barut deposu olarak kullanıldığı için Barut Kulesi ( Powder Tower ) adını alıyor.

Eskiden kral ve kraliçelerin taç giyme töreninde kullandıkları, Kraliyet Sarayı ( şimdiki Belediye Sarayı ) ile Hradcany Kalesi arasındaki Kral Yolu’nun başlangıç noktası bu kuleymiş. Buradan başlayan yürüyüş Eski Şehir boyunca devam eder ve Aziz Vitus Katedrali’nde son bulurmuş.

Republic Square’ı da gördükten sonra Prag Eski Şehir Meydanı ve Karl Köprüsünün ışıklandırılmış hallerini görmek için tekrar buraları geziyoruz. Gece ışıklandırmaları güzel yapıldığı için ayrı bir havası oluyor, bütün buraları bir de gece gezmenizi öneririm.

Prag’da ilk olarak Prag Yeni Şehir‘i arkasından Prag Eski Şehir’i gezdik, yarın da Lesser Town ve Kale tarafını gezeceğiz. Bugünlük yeter, şimdi otele dönüp dinlenmeli ve yarına hazırlanmalıyız.

Keyifli gezmeler….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir