Kayseri Hayvanat Bahçesi

05.07.2017

Ramazan Bayramı Tatili’nde gittiğim baba ocağı Kayseri’de, çocuklar tutturdular hayvanat bahçesine gidelim diye. Çocuklar ister de gidilmez mi? Mecbur gidecez 🙂

Anadolu Harikalar Diyarı

Eskiden Kumarlı Parkı’nın bulunduğu alanı Kayseri Büyükşehir Belediyesi oldukça güzel bir sosyal alana dönüştürmüş. Buz pateni pisti, hayvanat bahçesi, lazer oyun alanı, binicilik tesisi, bilim merkezi, mazakaland eğlence dünyası gibi pek çok eğlenceli aktiviteyi bir arada bulabileceğiniz harika bir eğlence merkezi yapmış. 800.000 m2 lik bir alan üzerine kurulu olan Anadolu Harikalar Diyarı  2013 yılında açılmış.

Kayseri’nin en çok sevdiğim özelliği park yeri arama derdinizin olmaması, belediye burada da bu sorunu çözmüş ve Anadolu Harikalar Diyarı’nın her yerine ziyaretçilerin araçlarını park edebileceği ücretsiz otoparklar yapmış.

Yaz Sıcağında Hayvanat Bahçesi Gezilir mi?

Haziran Ayı’nın sonlarındayız ve hava o kadar sıcak ki nefes alamıyoruz, o nedenle gündüz götürmüyorum çocukları çünkü hayvanat bahçesinde gezdiğimiz bütün alanlar açık ve güneş altında. 29 Haziran Perşembe akşamı saat altı civarında hava biraz serinlemeye başlayınca çocukları götürdüm amaaa diğer gezilerimizde olduğu gibi evdeki hesap çarşıya burada da uymadı. Hayvanat bahçesi 10:00 – 17:30 arası açıkmış 🙁Hayvanat bahçesine insanlar zaten yaz aylarında giderler ve genelde çocuklarını götürüler, o nedenle belediyenin bu saat ayarlaması pek olmamış, buradan Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne duyurulur. Oradaki görevliye bu nasıl bir uygulama öğlen sıcağında gelinir mi falan diye çıkışırken, bir temmuzdan bir eylüle kadar saat 19:00 a kadar açık olduğunu 2 gün sonra bu saatlerde gelebileceğimi söyledi. Hayvanat bahçesi yaz aylarında ve kış aylarında farklı saatlerde açıkmış. Akşam yedi gibi de hava serin olacağı için birkaç gün sonra gelmek üzere hayvanat bahçesinden ayrıldık.

Anadolu Harikalar Diyarı Buz Pisti

Buraya kadar gelmişken çocukları boş boş geri götürmek istemedim, o nedenle Su Kay Park’ın önünden geçerek Anadolu Harikalar Diyarı Buz Pisti’ne geldik. Buz pistinin 40 dakikası 7.5 TL, paten kiralama 2,5 TL toplam 10 TL fiyatlar gayet uygun, hemen gişeye doğru ilerledim.

Ama burada da istediğimizi bulamadık, çünkü o sırada hokey takımı antrenman yapıyordu. Görevliye antrenmanların belli bir saati olup olmadığını, daha doğrusu ne zaman gelirsek pisti boş bulacağımızı sorduğumda aldığım cevap beni şaşırtmadı; “Bilmiyorum.” Dedim nasıl bilmiyorsun ben kalkıp şehrin öbür ucundan geleceğim ve pist dolu olacak, ne zaman boşalacağı da belli olmayacak öylemi? Yok mu belli bir antrenman saati veya çocukların gireceği serbest zamanlar? Öyle belli zamanı yokmuş antrenör ne zaman gelirse pist ona ayrılıyormuş.

Gerek hayvanat bahçesi, gerekse buz pisti olsun böyle güzel tesisler yapacaksın ama işletemeyeceksin, valla bravo. Çocuklar hayvanları göremedi üzerine buz pistine giremediler, onlara bir şeyler yapıp mutlu etmek lazım. Mazakaland Eğlence Dünyası’namı gitsek acaba diyorum ama çocuklar orası için henüz küçükler. Tam buz pistinden çıkarken, kuzucuklar pistin üst katında çocuk oyun alanı gördüler, tamam dedim çıkın yukarıya. Çocukların zıplayacağı trambolin ve parklarda gördüğümüz plastik kaydıraktan oluşan oyun alanına girmek için turnikeye 1 TL atıyorsunuz ve süre sınırı yok. Yorulana kadar oynadılar ve o günü oyun parkı sayesinde kurtardım 🙂

Anadolu Harikalar Diyarı Hayvanat Bahçesi

O gün oyun parkı sayesinde günü kurtardım ama çocuklar hayvanat bahçesini unutmadılar. Bir kaç gün sonra 5 Temmuzda saat altıya doğru çocukları tekrar Kayseri Hayvanat Bahçesi’ne götürdüm.

180 dönüm arazi üzerine kurulu olan Kayseri Hayvanat Bahçesi, 2500 e yakın hayvanın bulunduğu doğal yaşam rehabilitasyon merkezi olarak hizmet vermekte. Barınakların fiziki şartları ve veterinerlik hizmeti ile hayvanlar doğal ortamları olmasa da oldukça sağlıklı koşullarda yaşamaktadırlar.

Bu olumlu şartlarından dolayı Orman Bakanlığı Yaban Hayatı Koruma Dairesi tarafından bazı hayvanlar barındırılmak üzere Kayseri Hayvanat Bahçesine gönderilmişler. Buranın diğer bir özelliği de hayvanları yurt dışından getirmemişler, Türkiye deki diğer hayvanat bahçelerinde fazla olan hayvanları getirerek buraya yerleştirmişler.

İlk girişte sol tarafta kuzu ve oğlakların olduğu, çocuklarınızın onları besleyebildiği çocuk hayvanat bahçesi var, geçen yıl marul verirken baya eğlenmişlerdi ama bu gün kapalıydı. Onun ilerisinde yılan ve kertenkelelerin olduğu sürüngen evi var. Sürüngen evinden çıkınca tropikal kuş evine giriyoruz ve rengarenk kuşları görüyoruz. Buradan çıkınca maymunların olduğu bölüme geliyoruz ve şansımıza maymunlar bizim olduğumuz yere yakın duruyorlar da çocuklar onları görebiliyor. Geçen geldiğimizde hayli uzakta oldukları için görememişlerdi.

Maymunların karşısında boz ayılar ve kurtların yaşam alanları yan yana. Oradan deve, deve kuşu, keçi, lama, tibet öküzü derken zürafaların olduğu bölmeye geliyoruz. Zürafalar da bu gün pek bi iyiler, tel örgülere kadar gelip kendilerini sevdirdiler. Ceylanlar ve zebraları gördükten sonra yırtıcıların olduğu alana geliyoruz.

Aslanlar ve kaplanları dinlenirken görüyoruz ama kaplanların karşısında bulunması gereken sırtlanların kafesi boş geçen geldiğimde sanırım sırtlanda vardı ama şimdi yoklar.

Kötü Yönetim

Hayvanat behçesinin içerisinde değişik noktalara yiyecek-içecek bir şeyler alabileceğiniz büfeler konulmuş, iyi düşünülmüş. Tabi düşünmekle olmuyor uygulamakta gerekli, çocuklar dondurma istedi ama alamıyoruz ki. Büfe var işleten yok üç büfeye gittik dondurma için ama kapalı, en son çıkışta marketlerin olduğu bölge var oradan alırız diye düşünmüştük ama orası da kapalıydı. Marketlerin olduğu yere altı buçuk civarında geldik, yaz saatlerine göre hayvanat bahçesi akşam yediye kadar açıktı ama sanırım marketler buna dahil değil 🙂

Gezimizi bitirdik ve çocukları mutlu ettik, Kayseri Hayvanat Bahçesi ve yanındaki diğer tesislerle birlikte Anadolu Harikalar Diyarı bence güzel düşünülmüş ve yapılmış bir yer. Ama işletme kısmı biraz eksik, keşke biraz daha profesyonelce yönetilse ve insanları oraya çekebilecek şartlar oluşturulsa. Gelen zaten gelir zihniyetinden kurtulursa bence gayet güzel bir yer.

Konumu : Kayseri – Sivas yolu üzerinde İldem’e gelmeden sol tarafta eski Kumarlı Parkı’nın olduğu yer, cadde kenarında Mazakaland Eğlence Merkezi görünüyor onun arka tarafında kalıyor.Keyifli gezmeler…….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir