Dağ Yenice Göleti

Bursa da yaşıyorsanız ve şehirin gürültü ve sitresinden 1 günlüğüne de olsa kurtulmak istiyorsanız dağ yenice göleti tam size göre.

Dağ Yenice ‘ye Ulaşım:

Bursa şehir merkezinden Orhaneli yoluna devam ederken sağa doğru Misi(Gümüştepe) yoluna doğru devam ettikten sonra Misi merkezden itibaren Dağ yenice tabelalarını takip ederek Gölete varmak mümkün. Fakat Misi den ilerledikçe yol gittikçe kötüleşiyor. Hatta yolun sonuna doğru bir süre toprak yoldan ilerlemeniz gerekiyor. Yol çok kötü olduğundan ve  çok fazla dönemeç olduğundan hızlanmak pek mümkün değil.


Gölet civarı Bursa nın doğal sıcak su yataklarının üzerinde bulunuyor. Bu nedenle daha önceki yıllarda termal turizm merkezi ile ilgili çok ciddi projeler gündeme gelmiş hatta bu konuda çok ciddi yatırımlar yapılmaya başlanmıştı. Fakat yapılan itirazlar sonucu Danıştay ın da veto etmesi ile tüm projeler iptal edimiş görünüyor. Konu ile ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Piknik

Öncelikli olarak gölet in etrafı piknikçilerin uğrak mekanlarından.Sizde şahane bir göl manzarasında orman içinde piknik yapmak isterseniz gölet şahane bir tercih olacaktır. Eğer doğanın tadını çıkartıp sakin ve huzurlu bir piknik yapmak istiyorsanız hafta içi gitmenizde  fayda var, zira son yıllarda gittikçe popülerleşen mekan hafta sonu ve tatil günlerinde piknikçi akınına uğruyor.

 

Balıkçılık

Piknik dışında gölette olta balıkçılığı yapmanızda mümkün. Gölette  Sarı sazan ve aynalı sazan bulunduğundan sazan avına uygun takımlarla gitmenizde fayda var. Sazan dışında gölde yaşayan küçük bir tür balık da mevcut fakat ismini maalesef bilmiyorum. En fazla bu balıktan bulunuyor gölette. Hiç balık yakalama tecrübeniz yoksa ve sırf balık yakalamak istiyorsanız yanınızda küçük olta iğneleri  götürürseniz sazan olmasa bile bu balıkları yakalayabilirsiniz.

 

Yürüyüş ve Bisiklet Yolları

Ayrıca Dağ yenice göleti Nilüfer deki pek çok yürüyüş ve bisiklet yolunun bağlantı noktasında bulunuyor. Bölgedeki yürüyüş ve bisiklet yolları ile ilgili detaylara Nilüfer Belediyesinin hazırlamış olduğu kitapçıktan  ulaşabilirsiniz. 

 

Neler Var?

Piknik alanında otopark var. Hatta aracınıza güveniyorsanız piknik yaptığınız alana kadar götürebilirsiniz. Küçük bir büfe mevcut ama yılın büyük çoğunluğu kapalı. tuvalet ve lavabolar olduğu gibi yol kenarında içilebilir çeşmeler mevcut. Çocuklar için çocuk oyun alanı var.

Son olarak Dağ yenice giriş ücretinin 10 TL olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bursa LİFE

Bursa gezgini ve sevdalısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir