Papazın Bağı

22.07.2017

Ankara’da nerelere gidilir arayışımızın bu günkü durağı açık hava kahvaltı mekanı olan Papazın Bağı. Burayı daha önce birkaç arkadaşımdan duymuştum hem Çankaya’da şehir merkezinde, hem de doğa içerisinde bir yer olarak anlatmışlardı.

Papazın Bağı Nasıl Bir Yer?

Buraya gelmeden önce internetten biraz baktım ve açıkçası yorumlar pekte olumlu değildi. İşte eski günlerdeki gibi değil, ilgisizler, eskiden personel daha özenliydi şimdi servis çok kötü tarzında pek çok yorum vardı. Ben eski halini bilmediğim için, eskiden muhteşem bir yerdir belki ama şimdi de muhteşem olmasa da iyi bir yer olsa bana yeter diye düşündüm. Çünkü açık havada, ağaçların gölgesinde kahvaltı yapmak için çok uzaklara gitmeye gerek kalmıyor. Çocukların rahatça dolaşacağı, ördek gibi kümes hayvanlarını görebileceği bir mekan, birazda kahvaltısı iyiyse gidilebilir diye düşündüm.



Papazın Bağı Nerede?

Cumartesi sabahı kalkınca çocukları hazırladık ve doğru Papazın Bağı’na yola çıktık. Daha önceden gitmediğim bir yer olduğu için navigasyon kullandım ve navigasyona göre evimden sadece 7.5 km uzaktaydı. Çankaya’nın göbeğinde Kazım Özalp Mahallesi Kuleli Sokakta bulunan Papazın Bağı’na mesafe azaldıkça ben binaların biteceğini park gibi bir yere geleceğimizi düşünüyordum ama öyle olmadı. Papazın Bağı tabelasını görene kadar binalar bitmedi 🙂  Burası benim düşündüğüm gibi bir park değilmiş zaten, binaların arasında çukurda kalan küçük bir vadiymiş.

14000 m2 lik bir yeşil alana sahip olan ve 1963 ten beri hizmet veren eski bir işletme olan Papazın Bağı, adını burada eskiden bulunan üzüm bağlarından almış. Önünde aracınızı park edebileceğiniz bir otoparkı var ama park yeri dolu olduğu için çocukları bıraktım ve ben birkaç sokak ileride bir yere aracımı bırakıp geldim.

Bu kadar binanın arasında nasıl huzurlu bir yer olabilir ki diye düşünüyorsunuz ama Papazın Bağı tabelasından içeriye girince dışarıyla bağınız kopuyor. Oldukça büyük çınar ve çam ağaçlarının gölgesinde, kuş sesleri eşliğinde kahvaltınızı yapabileceğiniz güzel bir mekan.

Papazın Bağı’nda Kahvaltı

Ben gelene kadar eşim ve çocuklar bir masaya oturmuşlardı, yaklaşık 15-20 masanın bulunduğu ortamda masalar birbirine fazla yakındı. Sanırım yerden daha fazla yararlanmak için böyle bir şey yapmışlar ama masaların arası biraz daha açık olsa daha güzel olurdu. Bizim oturduğumuz bölüm, onun arkasında başka bir bölüm, merdivenlerden inince de başka bölümleri olan aslında baya büyük bir mekan. Bu kadar büyük bir mekanda yerleşim için biraz cömert davranılabilirdi aslında 🙁

Garsondan bir menü istedik, menüsü pek zengin değildi aslına bakarsanız. Biz iki kahvaltı tabağı ve iki de gözleme istedik, yanında da iki kişilik bir semaverde çay. Kahvaltı tabağı da açıkçası öyle insanın gözünü doyuran bir tabak değildi çok basit bir tabaktı ama gözlemelerle beraber iki yetişkin ve iki çocuk doyduk.

Papazın Bağı’nda Servis

Kahvaltı önemli değil, bir şekilde insan doyar ama gelmeden önce internetten okuduğum yorumları tasdikleyen pek çok olay yaşadım. Kahvaltı tabağını söyledikten sonra yaklaşık yarım saat bekledik. Tamam acelemiz yok oraya sadece yemek için gitmedik, güzel zaman geçirmek için gittik ama işi kahvaltı vermek olan bir mekanda bu tabaklar hazır değil midir zaten?

Neyse kahvaltı ve çay geldi ama çatal bıçak yok, garsonu çağırdım hemen getiriyorum dedi. Hemen dediği de en az beş dakika, alt tarafı iki çatal kapıp gelecek ama yok. Garson geldi elinde bir adet çatal-bıçak, dedim ben ve çocuklar elimizle yeriz sen hanıma ver. Abi burada kalmamışta yukarıdan getireceğim de bla bla bla, eee getir o zaman, neyse zor bela çatal bıçakları aldık bu seferde masada ekmek yok. Çağırıyorum, abi hemen diyorlar ama hemen diye bir kavram ne demek onu bilmiyorlar galiba. Bir iki söyleyince ekmeğe de kavuştuk ve kahvaltımıza başladık.



Hala 1963 yılında kaldıkları için servis çok kötü, zamana ayak uyduramamışlar. Her garson masalardaki siparişi bir kağıda yazıyor, gelip garsonların başı olan adama söylüyorlar. O da elindeki kağıda hangi masa ne istemiş onu yazıyor ve mutfağa gidip söylüyor. Sonra mutfaktan tabaklar gelince baş garson elindeki kağıda bakıyor garsonları çağırıyor şu masaya götürün falan o ona o ona derken zaten kendi aralarındaki iletişimden dolayı günü öğle ediyorlar 🙂 Halbuki günümüzde her restoranda gördüğümüz elektronik siteme geçseler ve her garson siparişi alınca doğrudan mutfağa ileten elektronik cihazlara sahip olsalar hem kendileri yorulmayacak hem de insanlar memnun olacaklar.

Hem servis kötülüğü hem de kahvaltının basitliği ile bence oldukça güzel olan bu mekana yazık ediyorlar. Kahvaltı tabağı 17 TL, gözleme 10 TL, çay kişi başı 6 TL fiyatıyla bence bu hizmete göre oldukça pahalı, kesinlikle bu fiyatları hak etmeyen bir kahvaltı.

Ankara’da Kahvaltı Mekanları

Ankara’da kahvaltı yapılacak yerler denilince hemen her insanın aklına Papazın Bağı geliyordur. Bazılarına ağaçların altında serin, güzel bir mekan olduğu için bazılarına da kötü servisi olduğu için. Benim aklıma her ikisi içinde gelecek, ileride belki denemek için kez daha gelirim oda şehir merkezinde olduğu ve çok uzağa gitmem gerekmediği için olur ama böyle hizmet etmeye devam ederlerse son gidişim olur.

Papazın Bağı’nda neler var

Papazın bağı aslında mekan ve konum olarak oldukça güzel bir yer. Şehrin merkezinde saklı bir cennet gibi duran mekanda 4-5 yerde havuz var bunların içerisinde balıklar ve kaplumbağalar var ve bunlar çocuklarınızın oldukça ilgisini çekiyor. Kahvaltı yaptığınız yerde serbestçe dolaşan ördek ve kazları çocuklarınız elleriyle besleyebiliyor, çocuklar için gayet güzel bir mekan aslında. Çocuklar için gidip deneyebileceğiniz bir mekan.

Keyifli gezmeler….

Papazın Bağı iletişim bilgileri :

Adres                : Kazım Özalp Mahallesi Kuleli Sokak No : 61 Çankaya / ANKARA

Tel                     : 0 312 437 95 01

İnternet sitesi : http://www.papazinbagi.biz/

 

Papazın Bağı” için bir yorum

  • 25 Mart 2019 tarihinde, saat 22:44
    Permalink

    İnsanlara nefes almaya bir hizmet eden olmazmış bu nasıl fiyat anlamak mümkün değildir kaybetmekten yorulmadınız

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir