Aziz Stefan Bazilikası Budapeşte

Aziz Stefan Bazilikası ( St. Stephen’s Basilica – Szent Istvan Bazilika )

Budapeşte’nin Peşte Tarafında kalan ve en büyük kilisesi olan Aziz Stefan Bazilikası Macaristan’ın ilk kralı Stefan’a adanmış olup 8500 kişilik kapasiteye sahiptir.Yapımı 50 yıldan fazla süren Bazilikanın inşaatına 1851 yılında başlanmış ve 1906 yılında ancak tamamlanabilmiş. Çünkü 1968 yılında kilisenin kubbesi çökmüş ve inşaata sil baştan yeniden başlamışlar. Bu olayın üstüne bazilikanın orijinal planlarını bilen mimar 1891 yılında ölünce işler baya aksamış ve sonunda İmparator Franz Joseph’in katılımı ile 1906 yılında açılabilmiş.

9 tonluk ağırlığı ile Macaristan’ın en büyük çanına sahip olan 96 m yüksekliğindeki Bazilika, aynı yükseklikteki Budapeşte Parlamento Binası ile birlikte şehrin en yüksek iki yapısını oluşturmaktadır. Şehirde daha yüksek bina yapmak yasaktır. Bu iki binanın aynı yükseklikte olması ve birinin diğerinden daha yüksek yapılmamasının nedeni de din ve devlet işleri arasındaki dengeye vurgu yapmakmış.

Aziz Stefan Bazilikası Ziyaret Günleri ve Ücretleri

Her Perşembe 20:00 da ücretli org konserlerinin düzenlendiği bazilika, haftanın her günü ziyarete açık olup ziyaret etmek ücretsizdir. Girişler ücretsiz ama girişte bir yardım sandığı bulunmakta ve geleneksel olarak giren insanlar 200 Huf – 1 Euro bir bağış yapmaktalar. Bazilika içinde İngilizce rehberli turlar düzenlenmekte olup Pazartesi-Cuma 10:00-15:00 arası turlara katılabilirsiniz, turların ücreti 1600 Huf, öğrencilere ise 1200 Huf. Tura katılmadan sadece Bazilikanın kubbesine çıkıp şehrin panoramik manzarasına bakmak isterseniz onun ücreti ise 600 Huf, öğrenci 400 Huf.

Kutsal Sağ – Holy Right

Bazilika, Macaristan’ın kurucusu ve ilk kralı olan Stephen’e adanmış olup, kralın sağ eli hala Bazilikanın şapellerinden birinde saklanmakta ve sergilenmektedir.

1038 de ölen Kral Stefan’ın cesedi mumyalanarak defnediliyor ve daha sonra yerini değiştirmek için mezarını açtıklarında sağ elinin bozulmadığını görüyorlar. Mucizevi güçlere sahip olduğunu düşündükleri sağ elini alarak “Kutsal Sağ – Holy Right” adıyla saray hazinesine dahil ediyorlar ve koruma altına alıyorlar. Bu sağ el küçük bir sanduka içerisinde korunmakta ve sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir