Budapeşte Zincirli Köprü

Zincirli Köprü ( Chain Bridge – Szechenyi Lanchid )

Tuna Nehri’nin üzerinde Margaret Köprüsü, Elizbet Köprüsü gibi pek çok köprü bulunmakta ama bunların en ünlüsü kuşkusuz Zincirli Köprü’dür. Biz Budapeşte tur planımız gereği Zincirli Köprü’den Buda Tarafına geçtik ve Gellert tepesini gezdikten sonra Özgürlük Köprüsünden tekrar Peşte Tarafına geçtik.Zincirli Köprü’nün Tarihi

Girişinde görkemli iki aslan heykelinin sizi karşıladığı, Budapeşte’nin simgesi olan Zincirli Köprü’nün yapımına 1839 yılında başlanılmış ve 1849 yılında tamamlanmıştır. Buda ve Peşte taraflarını birbirine bağlayan ilk betonarme sabit köprü Zincirli Köprüdür, ondan önce dubalardan yapılma köprü kullanılıyormuş. Köprüde kullanılan çelik malzemeler zincir baklaları şeklinde olduğu için köprüye bu ad veriliyor.

380 m uzunluğunda ve 14,8 m genişliğinde olan Zincirli köprü yapıldığı yıllarda dünyanın en büyük ikinci asma köprüsüymüş. Resmi adı Széchenyi Chain Bridge olan Zincirli Köprü adını, Tuna Nehri üzerine sabit bir köprü yapma fikrini ilk ortaya atan Kont István Széchenyi’den almaktadır. Hatta rivayet odur ki Tuna nehri üzerinde bir köprü olmadığı için Kont, babasının cenazesine bir hafta gidememiş ve ilk köprü fikri böyle ortaya çıkmıştır.

Akşam ışıklandırması altında muhteşem görünen Zincirli köprünün garip birde efsanesi var. Bu efsaneye göre köprüyü yapan mimar eserine o kadar güveniyormuş ki bir tane bile hata bulunursa intihar edeceğini söylemiş. Hiç kimse hata bulamamış ama küçük bir çocuk köprü girişindeki aslanların dili yok demiş. Bu hata nedeniyle mimar kendisini köprüden atmış ama aslanlara göz hizasından bakınca dillerinin olduğu görülüyormuş.

Bu aslanları yapan adam dillerinin olduğunu bilmiyor ve intihar ediyor sonradan da dillerinin olduğu anlaşılıyor falan çok saçma bir efsane. Aslında konu aslanların dillerinin olup olmaması falan değil, köprünün her detayının düşünüldüğünü, kusursuz bir eser olduğunu vurgulamak için uydurulmuş bir efsane 🙂

I. Dünya savaşında Hitlerin uçaklarının bombalaması sonucu köprü yıkılıyor ama şans eseri köprünün girişlerinde bulunan aslan heykellerine bir şey olmuyor. Yapılan tamiratlardan sonra 1950 yılında köprü yeniden hizmete açılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir