Tuz Gölü

Tuz Gölü

Çocuklarla yaz tatili için Ankara’dan Mersin’e giderken, Şereflikoçhisar’a gelmeden önce sağ tarafta kalan Tuz Gölü’nü bir dolaşalım, nasıl bir yermiş bir görelim istedik. Tam olarak nereden girilir, bir girişi var mıdır, yoksa rastgele bir yerlerde durup üzerinde yürünüyor mu bilmiyoruz. Ama insanların Tuzgölü’nün üzerinde yürüdüğünü biliyoruz. Biz de Tuz Gölünü gördüğümüz andan itibaren nerede dursak diye bakınırken Tuz Gölü’nün bir girişi olduğunu yol kenarındaki tabelalardan anlıyoruz ve oraya gidiyoruz.Tuz Gölü girişinde aracınızı bırakabileceğiniz büyük ve ücretsiz bir otopark var. Aracınızı bıraktıktan sonra hediyelik eşya ve tuzdan yapılma sabun krem gibi ürünleri satan küçük dükkanların arasından yürüyerek Tuz Gölü’ne gidebilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanlarının yanında bir de Tuz Gölü Restoran adında yemek yiyebileceğiniz bir tesis bulunuyor.

Tuz gölünün üzerinde insanlar yalınayak geziyorlardı, sebebini sorduğumuzda ise stresi aldığını insanı rahatlattığını söylediler ama biz yine de ayakkabılarımızı çıkarmadık. Ayakkabı ve çorapları çıkar daha sonra git ayaklarını yıka falan zahmetli geldi bize. Gerçi sırf ayak yıkamak için yerler yapmışlar ama yine de biz ayakkabılarımızla yürüdük.

Tuz Gölü Konumu ve Özellikleri


Haritada Tuzgölü Restoran olarak işaretlediğim noktada girişi bulunan Tuz Gölü, Ankara, Konya ve Aksaray illerinin birleştiği bölgede yer alan 1665 km2 lik alanıyla Türkiye’nin Van Gölünden sonra en büyük ikinci gölüdür. İkinci en büyük ama 1-2 metrelik derinliğiyle de en sığ yani derinliği en az olan gölü, bu derinlik yaz aylarında yarım metreye kadar düşmektedir.

Kuzeyden güneye uzunluğu 80 km, doğudan batıya genişliği 60 km olan gölün dışarıya herhangi bir akıntısı bulunmamaktadır yani kapalı bir havza gölüdür.

Yıllık olarak 2-3 milyon ton arasında tuz üretilen Tuz Gölü Türkiye’nin tuz ihtiyacının % 40-50 sini karşılamaktadır. Tuz Gölü’nden tuz toplama işi suların çekildiği yaz aylarında yaklaşık 2 veya 3 ay sürmektedir.

Tuz Gölü nasıl tuz üretir

Tuz Gölünde tuz nasıl oluşur sorusunun cevabını hep merak etmişimdir; yağmur suları ve derelerle havzaya gelen sular yer altına süzülerek daha önce oluşmuş tuz domlarını yani kubbe şeklindeki tuz kütlelerini eritir ve yer kabuğundaki çatlaklardan yüzeye taşır. Yaz aylarında sıcaklarda gölü besleyen su kaynakları kurur ve göl suları da buharlaşmaya başlar. Sığ bir göl olduğundan dolayı buharlaşma fazla olur ve tuz oranı yüksek olan ( yaklaşık olarak % 33 ) olan gölde sular buharlaşınca zeminde tuz tabakları kalır. 10 cm ile 30 cm arasında kalınlığa sahip olan tuz tabakaları toplanarak işlenir ve sofralarımızda kullanılan tuz elde edilir.

Üretilen tuz sadece sofra tuzu olmayıp endüstride farklı alanlarda da kullanılmaktadır, kışın buzların çözülmesi içi yollara tuz dökmek bu alanlardan birisi.

Keyifli gezmeler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir