Gilindire Mağarası – Mersin

Gilindire Mağarası – Aynalıgöl Mağarası

Gilindire Mağarası, adını tatil için geldiğimiz Aydıncık’ta duyduğumuz bir doğa harikası . Aynalıgöl Mağarası olarak ta bilinen mağara Aydıncık ilçesinin 6-7 km güneydoğusunda kalıyor. Öğlen sıcaklarında denize giremediğimiz zamanlarda ne yaparız nereleri gezeriz arayışıyla bulduğumuz bir mağara ama sırf bu mağarayı görmek için bile olsa buralara gelinecek bir doğa harikası olduğunu belirtmeliyim.Mağaranın girişinde aracınızı bırakacağınız bir otopark ve bir şeyler yiyip içebileceğiniz, hediyelik eşyalar alabileceğiniz bir market bulunmakta. Bu marketin hemen karşısında da mağara girişi için bilet alabileceğiniz bir gişe mevcut. Gilindire Mağarası giriş ücreti kişi başı 4.5 TL ve mağara Kültür Bakanlığı koruması altında olmadığı için için müze kart geçmiyor, nakit ödeyip biletinizi alıp mağaraya gidebilirsiniz.

Gilindire Mağarası Ziyaret Saatleri

Aydıncık Belediyesi tarafından işletilen Aynalıgöl Mağarası haftanın yedi günü saat 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Gitmeden önce bilgi almak isterseniz iletişim bilgileri:

Tel : 0 324 841 30 50

İnternet adresi : http://www.gilindiremagarasi.com

E-posta: belediye@mersinaydincik.bel.tr

Gilindire Mağarası nasıl ve ne zaman bulundu

Gilindire Mağarası 1999 yılında keçilerini otlatan bir çoban tarafından tesadüfen bulunmuş. Keçilerini otlatırken bir kirpi görür ve onun peşinden gider, böylece bu harika mağarayı bulur. Zaten böyle bir tesadüf olmasa biraz zor bulunurdu. Çünkü mağaranın girişi denize bakan bir yamaçta bulunuyor ve deniz seviyesinden yaklaşık 45-50 metre yukarıda.

Giriş ağzı bir insanın girebileceği büyüklükte olan mağara, toplam 107 hektarlık bir alanı kaplıyor ve derinliği ise giriş ağzından itibaren 47 metre.

İlk bulunduğu zamanlarda girilmesi ve gezilmesi oldukça zor olan mağaraya şimdi giriş için platformlar yapılmış. İnsanlar yamaçtan yürüyerek güvenli bir şekilde iniyor ve mağaranın içine yapılan demirden basamak ve yürüme yollarıyla mağara gezilebiliyor.

Gilindire ne demek

Gilindire Mağarası’nın bulunduğu, Silifke ile Anamur arasında yer alan ilçenin adı Aydıncık, Aydıncık’ın geçmişi tarih öncesi çağlara kadar uzanmakta. Bilinen en eski ismi Kelenderis olan bölge zaman içerisinde Kalendria, Kelendri, Gelendir ve Gilindire isimleriyle anılmış, o nedenle bu mağaraya Gilindire Mağarası denilmekte.

Mağara duvarlarında ve tavanında damlataşlar, sarkıtlar ve dikitler oldukça güzel görüntü oluşturuyor. 555 metre uzunluğunda olan ve yatay olarak genişlemiş mağaranın içerisine doğru ilerledikçe mağaraya hayran kalıyorsunuz. Oldukça büyük boyutlara ulaşmış olan damlataşlar mağarayı odalara ve bölümlere ayırıyor.

Yapılan araştırmalarda bu sarkıt ve dikitlerin, küresel iklim değişikliği öncesinde oluştuğu ve bünyelerinde buzul çağına ilişkin hidrolik ve atmosferik verileri saklı tuttuğu anlaşılmıştır. Nasıl bozulmadan günümüze kadar geldiği ise tarih boyunca su altında kalmasına bağlanıyor, su altında kaldığı için atmosferik değişimlerden etkilenmeden günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Bu özellikleriyle Gilindire Mağarası, dünyamızın yaşadığı son büyük iklim değişikliğine ilişkin, Doğu Akdeniz’deki tek kayıt noktasıymış.

Aynalıgöl

Büyük bir hayranlıkla sarkıtlara, dikitlere ve değişik yapılara bakarak aşağı doğru iniyoruz ve mağaranın dibinde harika bir göl karşımıza çıkıyor. Yürüme platformunun sonuna geldiğimizde aşağımızda derin bir çukur olduğunu zannetmiş, göl olduğunu ilk başta anlayamamıştık. Biraz dikkatli bakınca aşağıya doğru inen sarkıtlar gibi görünenin aslında yukarıdaki sarkıtların yansıması olduğunu anlamak biraz zaman aldı. Herhangi bir akıntı olmadığı için ayna gibi duran göl mağaranın tavanını yansıtıyor, buraya neden Aynalıgöl Mağarası denildiğini de böylece anlamış oluyoruz 🙂

Genişliği 30, uzunluğu 140 metre olan gölün derinliği ise 47 metre ama gölün asıl önemli özelliği suyunun yapısı. 47 metre derinliği olan göl suyunun üstten 12 metresi acısu ve onun altında kalan kısmı ise deniz suyuymuş ve herhangi bir akıntı olmadığı için de bu sular yoğunluk ve tuz oranı farkından dolayı birbirlerine karışmıyormuş.

Tatil için Aydıncık’a gelmesem böylesi bir doğa harikasından haberim dahi olmayacaktı. Bu mağara iyi korunursa ve iyi bir tanıtımı yapılırsa eminim ki sadece Türkiye değil dünyanın pek çok yerinden turist çekebilecek oldukça güzel bir mağara.Gilindire Mağarası’na nasıl gidilir

Eskiden sadece denizden veya kayalıkları aşarak girilebilen mağaraya artık yollar yapılmış ve aracınızla mağaraya kadar gidebiliyorsunuz. Google Maps hala yol yok gibi gösterse de Antalya – Mersin karayolunda, Aydıncık İlçesinden yaklaşık 7 Km sonra sağa sapıp 3 Km  kadar gidince Mağara için yapılmış tesislere ulaşıyorsunuz. Her tarafta tabela olduğu için sıkıntı çekmeden bulabilirsiniz.

Keyifli gezmeler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir