KUYULUK ÇAMLIĞI MERSİN

Kuyuluk Tabiat Parkı

Mersinde piknik yapılacak yerler denilince akla ilk gelen yerlerden biri Kuyuluk Çamlığı’dır. Çok güzel bir yer olduğu için değil, şehir merkezine yakın olduğu için. Orman havası alabileceğiniz, doğa yürüyüşü ve piknik yapabileceğiniz, şehir merkezine oldukça yakın bir tesis olduğu için Mersinliler tarafından tercih ediliyor ve hafta sonları baya yoğun oluyor.Kızılçam ağaçları ve maki örtüsüyle kaplı, 19 hektarlık bir alana kurulu olan ve Kuyuluk Çamlığı olarak bilinen ormanlık alan 1984 yılında mesire alanı ilan edilmiş ve 2011 yılında da tabiat parkı statüsüne kavuşmuştur.

Kuyuluk Çamlığında Neler Var

Kuyuluk Ormanı piknik alanı da denilen bölgede çocuk oyun parkı, çeşmeler, tuvaletler ve basit ihtiyaçlarınızı bulabileceğiniz bir büfe bulunmakta.

Bunların haricinde hemen girişte Ada Restoran adında bir tesis bulunmakta ve piknikle uğraşamam diyorsanız burada da bir şeyler yiyebilirsiniz. Burada ayrıca kahvaltı da veriliyormuş ama biz pikniğe gittiğimiz için burada yemedik yani hizmet ve fiyatları nasıldır bilemiyorum. Bu tesis ayrıca düğün organizasyonları da yapıyor, küçük bir alanı çevirmiş ve kır düğünleri için hoş bir bahçe oluşturmuş.

Kuyuluk Çamlığı Giriş Ücretleri

Orman ve Su İşleri Bakanlığının koruması altında bulunan Tabiat Parkına araç ile girilebiliyor ve araç başı 11 TL bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Mesire alanı oldukça geniş bir bölgeye yayılmış durumda ve her tarafı düz değil. İçerisinden geçen dere yatakları ve tepelikler arasında bulunan düzlüklerdeki banklara oturup mangalınızı yakabilirsiniz. Geniş bir alan olduğu için masalar birbirine çok yakın değil ve çocuklarınızla piknik yapıp değişik oyunlar oynarken diğer piknikçileri rahatsız etmezsiniz. Tabi onlarda sizi 🙂

Piknikten sonra doğa yürüyüşü de yapılıyormuş ama biz çocuklardan dolayı yürüyüş yapmadık, hatta gece gelip zirveye çıkınca harika bir Mersin manzarası oluyormuş.

Kuyulukta İçki Serbest mi

Alkol kullanmanın yasak olmadığı parkta piknik yaparken soğuk biranızı yudumlayabilirsiniz. Parkın girişindeki büfede alkollü içecekler satıldığı için gelirken yanınızda içeceğinizi getirip ısıtmaya gerek yok buradan alıp soğuk soğuk içilebilir.

Piknik yaparken bir bakıyorsunuz ellerinde davul zurna olan iki adam gelmiş masanızın başında bir şeyler çalıyor. İçinizde oynamak varsa müziğin havasına kaptırıp kendinizi halay çekerken bulabilirsiniz 🙂 Ufak bahşişler karşılığında oynayarak stresinizi atabilir ve eğlenirsiniz tabi oynamayı seviyorsanız.

Piknik yap, orman havası al, doğa yürüyüşü yap,  çocuklar oynasın eğlensin, kendin oyna eğlen derken koca bir günü bitirdiniz bile.

Afiyet olsun, keyifli gezmeler…..

Kuyuluk Çamlığı Nerede

Mersin-Fındıkpınar karayolunun 6. Km sinde bulunan Kuyuluk piknik alanı merkeze oldukça yakın.

KUYULUK ÇAMLIĞI MERSİN” için 2 yorum

 • 5 Haziran 2018 tarihinde, saat 15:34
  Permalink

  Mezitli Kuyuluk mesire alanına yürüyerek girebiliyormuyuz ve araç başı 11 yazıyor benim aracım Yok yürüyerek dolmuşla gelecem bunun için bi fiyat odeyecekmiyim

  Yanıtla
  • 6 Haziran 2018 tarihinde, saat 14:43
   Permalink

   Yürüyerek gidilecek bir yer değil ama dolmuş geçiyor, dolmuşla gidebilirsiniz. Giriş ücreti araçlardan alınıyor, araç başı 11TL. Araçsız gelenlerden ücret alınmıyor diye biliyorum.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir