Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Erimtan Müzesi, Ankara

Mayıs Ayında çocukları oyuncak müzesine ( Rahmi M. Koç Müzesi ) götürdüğümüzde Çengel Han’ın hemen yanında başka bir müze daha görmüştük; Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi. O gün yeteri kadar müze gezdik düşüncesiyle ziyaret etmemiştik ama başka bir gün geliriz diye de aklımızın bir köşesine not etmiştik. Temmuz ayında yine bir hafta sonu kendimize bir müze gezi programı hazırladık ve önce Ulucanlar Cezaevi Müzesi ve arkasından Erimtan Müzesini aynı gün gezdik. Ulucanlar Müzesine gidince öğrendik ki burada alınan giriş biletleri Erimtan Müzesine indirimli giriş sağlıyormuş, neden bundan faydalanmayalım ki 🙂 ( Bu uygulama Ağustos Ayının sonuna kadar geçerliymiş)Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nin Tarihi

Gama Şirketler grubunun kurucusu olan, İnşaat Mühendisi Yüksel Erimtan, kişisel merakı olarak 1960’lı yıllarda Roma yüzük taşları toplamaya başlamış. Zaman içerisinde koleksiyonunu oldukça büyütmüş ve bu eserleri sergilemeye karar vermiş. Kendi koleksiyonu ve diğer özel koleksiyonlarda bulunan eserlerin kamuya açılması için 1996 yılında Kültür Varlıkları Koleksiyoncular Derneğini kurmuş. Daha sonra 2009 yılında Yüksel Erimtan Kültür ve Sanat Vakfı’nı kurmuş ve 2015 yılında da Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’ni açmıştır.

Erimtan koleksiyonu, neredeyse tümü Anadolu kökenli, yaklaşık iki bin taşınır eserden oluşan, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi denetiminde, kayıtlı, özel bir arkeoloji koleksiyonudur.

Erimtan Müzesi Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri

Müze Salı-Pazar arası 10:00-17:00 saatleri arasında açık olup Pazartesi günleri kapalı.

Giriş ücretleri ise tam bilet 8 TL, öğrenci-öğretmen 5 TL, müzekart varsa tam bilet 7 TL. 10 kişinin üzerinde grup olarak gelinirse tam 7 TL, öğrnci ise 4 TL.

Erimtan müzesi hakkında bilgi

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, taş duvarları ile tarihi avlunun dokusuna uygun olarak yapılmış bir bina. Eskiden burada bulunan harabe evler yıkılarak yerlerine 3 katlı olan bu müze yapılmış. Müzenin giriş katında hediyelik eşyaların satıldığı bir bölüm bulunmakta, bu katın duvarlarında eser sergilemek için nişler (oyuklar) yapılmış ve burada seçilmiş eserler sergilenmekte.

Bir alt kat asıl sergi mekanı ve tavanı olmayan bu katı giriş katından görebiliyorsunuz. Merdivenlerden inerek asıl sergininin olduğu mekana inebilir veya asansörü kullanabilirsiniz. Bu katta ayrıca bir cafe bölümü bulunmakta burada oturup bir şeyler içebilirsiniz. Bu katta Anadolu’nun çeşitli yerlerinde ki kazılarda bulunmuş Bizans ve Roma dönemine ait eserler, çeşitli altın ve gümüş sikkeler ile Helenistik döneme ait eserler sergilenmekte.

Bir kat daha aşağı inince bu kez tarihi eserler ve kalıntılar yerine resim ve tablolar karşımıza çıkıyor. Çeşitli sanatçılara ait yağlı boya tabloları ve bir kaç roma dönemine ait mezar taşı (steli) sergilenmekte.

Erimtan Müzesi’nde neler var

MÖ 3000 li yıllara dayanan Eski Tunç Çağı ve Hitit ile başlayan ve Bizans uygarlıklarına kadar uzanan özgün nesneler sergilenmektedir. Neredeyse tamamı Anadolu kökenli olan yaklaşık 2000 eserin sergilendiği müze de ağırlıklı olarak Roma dönemi eserleri sergilemektedir.

Şişe, sürahi, bardak gibi cam eserler, altın, bronz, gümüş sikkeler, bronz eserler, takılar ve Bizans dönemine ait eserler bulunmaktadır.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi Etkinlikleri

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, sadece tarihi buluntuların sergilendiği bir müze olarak tasarlanmamış, yaşayan bir alan olması için çeşitli etkinlikler tasarlanmıştır. Bu etkinliklerden birisi çocuklara yönelik arkeolojik eğitim.

Çocukların yaş gruplarına göre farklı etkinlikler düzenlenmekte olup çocuklar müzeyi gezerken mitolojik karakterlerle tanışıyor ve roma uygarlığının yaşam öykülerini öğreniyorlar. Hatta roma harflerini öğrenerek kilden tabletler üzerine yazılar yazıp bu tabletleri yanlarında götürebiliyorlarmış. Çocuklar için farklı bir deneyim oluyordur kuşkusuz.

Bu etkinlikler sanırım bireysel olarak yapılmıyor okulların randevu alarak böyle bir etkinlik düzenlemesi gerekiyor. Bununla ilgili bilgi için (0312) 311 04 01 numaralı telefondan veya education@erimtanmuseum.org e-posta adresinden yetkililere ulaşabilirsiniz.

Müzede Müzik

Müzede yapılan diğer bir etkinlik ise Salı konserleri. “Müzede Müzik” adı altında , Müzenin 158 kişilik salonunda Salı günleri düzenli olarak konserler düzenlenmektedir. Her Salı konser olmuyor ama bir sezon boyunca 8 ayda 16 programlı konser düzenleniyor. Programlı konserlerin haricinde de konserler düzenlenmekteymiş. Ne zaman-hangi konser var merak ediyorsanız etkinlik programı için  http://www.erimtanmuseum.org/index.php/tr/etkinlikler.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Neden Salı günleri yapılıyor sorusunun ise özel bir cevabı yok aslında. Ankara’daki diğer düzenli etkinliklerle çakışmaması için Salı günü seçilmiş 🙂 Programlı Salı Konserlerinin başlama saati, özel durumlar hariç, saat 20.30.Biz bu etkinlikleri müzeyi ziyaret ettiğimiz zaman öğrendiğimiz için hiç birini göremedik, sadece müzede bulunan kalıntıları ve tabloları görüp geldik 🙂

Erimtan Müzesi Nerede

Tarihi kale meydanında bulunan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi kale kapısının karşısında ve Rahmi Koç müzesinin yanında bulunmaktadır.

Müzenin internet sitesi : http://www.erimtanmuseum.org bu adresten müze hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz, aşağıdaki harita üzerinde de müzenin konumunu görebilirsiniz.

Keyifli gezmeler……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir