Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı

Keçiören Hayvanat Bahçesi

Aralık ayındayız ama havalar gayet güzel gidiyor, biz de bu havaları değerlendirmek için hiçbir fırsatı kaçırmıyoruz. Geçen hafta Gölbaşı Mogan Gölüne gitmiştik, bu hafta da çocuklara biraz hayvan sevgisi aşılamak için Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı’na geldik.


Eskiden Atatürk Orman Çiftliği’nde hayvanat bahçesi vardı ve oldukça da büyük bir hayvanat bahçesiydi. O zamanlar ben Ankara’da yaşamıyordum ama Atatürk orman Çiftliği hayvanat bahçesini bir kere ziyaret etme fırsatı yakalamıştım. Orası kapanınca hayvanlar ne oldu, başka bir hayvanat bahçesi açıldı mı bilmiyorum ama internetten aradığım kadarıyla Ankara’da öyle bir hayvanat bahçesi bulamadım. Keçiören’de bulunan Evcil Hayvanlar Parkı’nı ise eşimin çalıştığı okulun düzenlediği bir gezi sayesinde öğrendik.

Ankara’da hayvanat bahçesi ihtiyacını Evcil hayvanlar parkı karşılar mı?

Adından da anlaşılacağı üzere burası normal bir hayvanat bahçesi değil, vahşi hayvanlar yok. Çocuklara yırtıcı hayvanları gösterelim veya Türkiye’de yaşamayan hayvanları gösterelim diye gidebileceğiniz bir yer değil ama yırtıcı olmasa da çeşit çeşit hayvanı görüp mutlu olabilirler. Ankara’da hayvanat bahçesi ihtiyacını azda olsa karşılıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 1998 yılında hizmete açılan park Türkiye’nin ilk evcil hayvanlar parkıymış ve 17000 m2’lik bir alan üzerine kurulmuş.  Burada hayvanlar sadece barınaklarda sergilenmiyor ayrıca bakımları ve üretimleri de yapılıyormuş. Ördek, sülün ve diğer hayvanların yumurtalarından üretilen yavrular Türkiye geneline satılmaktaymış. Hatta Taçlı Turnadan yavru elde edilen ilk park Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı’ymış.

Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı giriş ücreti ve saatleri

Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı’na girişler ücretsiz ve haftanın her günü 10:00-22:00 saatleri arası ziyarete açık. Parkın önünde 15-20 araçlık ücretsiz bir otopark var. Burası küçük bir otopark olduğu için muhtemelen boş yer bulamazsınız ama parkın yanındaki sokaklarda araba park edeceğiniz alanlar bulunmakta.

Evcil Hayvanlar Parkı Nerede?

Keçiören Uyanış Mahallesi, Aşıkpaşa caddesi üzerinde bulunan parka ulaşım oldukça kolay. Aşağıdaki haritada parkın konumunu işaretledim:

 

Evcil Hayvanlar Parkı’nda neler var

Biz arabamızı bir aşağı sokağa park ettik ve parkın ana giriş kapısından değil de ikinci bir kapıdan parka girdik. Burada ilk olarak karşımıza büyükçe bir çocuk oyun parkı çıktı, havanın güzel olmasının da etkisiyle park cıvıl cıvıldı. Çocuklar tam o parka doğru koşacakken sol tarafta kalan midillileri görünce, asıl amacımız olan hayvanat bahçesi gezme işine dönebildik.

Küçük bir ahırda bulunan çok sayıda midilli bizim çocukların baya ilgisini çekti, park boyunca en çok zamanı burada geçirdik diyebilirim. Ağaçlardan dökülen yapraklarla midillileri beslemeleri farklı bir deneyim oldu hatta bir midillinin kendilerini yalamasından korkmayacaklarını düşünmemiştim bile. Bırakın korkmayı hoşlarına bile bile gitti 🙂 Biz baya korktuk ısırır mı acaba diye ama öyle bir şey olmadı.

Kanatlı Hayvanlar – Tırnaklı Hayvanlar

Midillilerin hemen önünde etrafı çevrilmiş yapay bir gölet vardı burada tavuk, ördek, kaz, güvercin ve flamingolar vardı. Flamingo ve ördeklere biraz baktıktan sonra keçilerin ve ceylanların olduğu bölüme geçtik. Burada sevimli cüce keçileri ve koca boynuzlu Ankara Keçisini simitle besledik. Çocuklar hayvanları tanısın diye geldik ama ben de Ankara Keçisini ilk kez gördüm 🙂

Oradan kanatlı hayvanların bulunduğu bölüme geçtik, altuni sülün, tavus kuşu, kolyeli sülün, taçlı turna ve keklik gibi hayvanları gördükten sonra tropikal kuşların bulunduğu iki katlı bir binaya giriyoruz. Burada da tropik kuş türleri yanında iguana gibi sürüngenleri de görebilirsiniz. Bu binanın önünde keklikler ve kekliklerin bulunduğu kafesin yanında da miskin miskin uyuyan tavşanlara selam vermeden geçmeyin.

Akvaryum – Kümes Hayvanları

Kanatlı hayvanları ve tavşanları gördükten sonra akvaryum kısmına geçiyoruz. Bir mağara gibi tasarlanmış olan akvaryumda renkli balıklar ve deniz kaplumbağalarını görebilirsiniz.

Akvaryum çıkışında ise yine kümes hayvanlarının bulunduğu bir bölgeye geliyoruz. Burada iri tavuklar (gold brahma- dark brahma), Denizli Horozu, sülün (kral sülün- hatun elmas sülün- limon sülün), rahibe fizan gibi süslü tavukları görüp simitle besliyoruz. Buradan ayrılmadan yine midillilerin olduğu yere gidip onları yaprakla besledik.

Çıkarken asıl giriş kapısından çıktık ve burada Ankara Kedisinin de olduğunu gördük, bu kapıdan girseydik aslında bizi karşılayacakmış ama biz çıkarken gördük.

Yazımın başında Türkiye’de yaşamayan hayvanları göremezler burası hayvanat bahçesi değil, bir evcil hayvanlar parkı demiştim ama parkı gezince pişman oldum. Bu kanatlı hayvanların bazılarının ana vatanı zaten Türkiye değil yani Türkiye’de olmayan hayvanları görebiliyorsunuz. Ayrıca ana vatanı Türkiye olsa bile böyle bir hayvanat bahçesi olmasa biz günlük yaşantımızda bu hayvanların kaçını görebiliriz ki? Ankara Keçisi, taçlı turna, flamingo, bazı sülün çeşitleri ve buradaki kanatlıların çoğunu ben ilk kez burada gördüm.Çocuklarımızın hayvanları tanıması ve sevmesi için oldukça güzel tasarlanmış bir park bence. Ama Ankara’da hayvanat bahçesi var mı sorusunun cevabı sanırım burası olamaz keşke daha büyük bir hayvanat bahçesi olsa da çocuklarımız vahşi hayvanları da görebilse.

Bir hafta sonu çocukların götürülebileceği ve hoşça zaman geçirilebilecek bir park olmuş bence. Gitmenizi tavsiye ederim, keyifli gezmeler…..

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir