Uludağ Milli Parkı

Her ne kadar Uludağ dendiğinde ilk akla gelen kayak merkezi olsa da Uludağ 11338 Hektar (yaklaşık 113 km2) lık  bir Milli parkın tamamıdır. Tabi bu kadar büyük bir Milli parkın bir yazıya veya bir günlük bir geziye sığdırılması mümkün değil. Ayrıca yaz aylarında gidilebilecek yerleri ile kış aylarında gidilebilecek yerleri farklı. Ben Ocak ayında yapmış olduğum ziyaretimden elde ettiğim izlenimlerimi aktarmaya çalışacağım.

 

Uludağ ‘a Nasıl Gidilir?

Uludağ ile ilgili ilk bahsedilmesi gereken şey ulaşım. Şehir merkezine 40 km uzaklıktaki uludağa ulaşım için iki seçenek var.Biri teleferik diğeri karayolu. Eğer virajlı ve dar yollarda araç kullanmak istemiyorsanız veya hava koşulları çok kötüyse tercihinizi teleferikten yana kullanmanızda fayda var. Ayrıca kış lastiği olmayan araçların dağa çıkışına izin verilmiyor. Yarı yoldan jandarmanın uyarısı ile dönmek sinir bozucu olabilir.

Teleferik Bursa merkez ilçesi Yıldırımın Teferrüç mevkinde bulunuyor. Şehir merkezinden geçen 3i, 15A, 15B gibi otobüslerle ulaşılabildiği gibi Mudanya BUDO iskelesinden kalkan F3 otobüsü ile direk teleferiğe gitmek mümkün. Otobüs hatları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Teleferik güncel fiyatları ve daha fazla bilgi için Teleferik web sitesi. www.teleferik.com.tr

Ben havanın güzel olmasını fırsat bilerek araçla çıkmayı tercih ettim. Ayrıca kalabalık bir gurupla çıkıyorsanız kendi aracınızla çıkmak daha ekonomik oluyor.

Bursa merkezden Uludağa çıkan 3 yol mevcut. Birincisi şehrin tam içinden Tophane üzerinden,  ikincisi Çekirge caddesi boyunca ilerleyerek, üçüncü ve son olanı ise iki,üç yıl önce açılan ve pek fazla kimsenin bilmediği Odunluk-Doburca sırtlarından çıkan yol. Gerçi bu yolların üçüde Uludağ’a sırtlarında birleşerek tek bir yol oluyor. Ben Bursadaki konumum itibariyle 3. yolu tercih ettim. Ayrıca bu yolu veya çekirgeden gelen yolu tercih ederseniz  İnkaya daki Tarihi Çınarı ziyaret etmeniz daha kolay oluyor.

Uludağa tırmanırken yol boyunca mola verebileceğiniz şehir ve orman manzaralı pek çok cafe , lokanta ve restorant var. (Rakım yükseldikçe fiyatlarında yükseldiği gibi bir izlenim oluştu bende. 🙂 ) Bu yolculuğumda hava kirliliği nedeniyle şehrin üstünü sis kapladığı için herhangi bir yerde durmadan yoluma devam ettim.

Bursa da hava kirliliği
Uludağ Milli Parkı

Yaklaşık 22km kadar tırmandıktan sonra Uludağ Milli Parkı girişine varmış oluyorsunuz. Milli Parka araç ile giriş yapmak için ücret ödemeniz gerekiyor. Otomobil giriş ücreti 12 TL olup nakit veya HGS ile ödeme seçenekleri mevcut.Giriş kapılarını geçer geçmez Piknik ve kamp alanı karşımıza çıkıyor. Eğer isterseniz burada kapm kurabilir yada piknik yapabilirsiniz.(Uludağ milli parkında piknik alanları dışında veya yerde mangal yakmak yasak.) İserseniz kapıdan 1-2 km yukarıda ikinci bir piknik alanı daha mevcut.

 

Oteller Bölgesi

Milli Parkdan sonra yaklaşık 20 km daha tırmandığımızda hedefimiz olan Uludağ oteller bölgesine varmış bulunuyoruz. Uludağ daki otellerin büyük bir çoğunluğu bu bölgede bulunuyor. Dolayısıyla Tatillerde ve hafta sonlarında trafik ve otopark ciddi bir sorun oluşturmakta. Uludağda birden fazla kayak pisti bulunuyor.Pek çok noktada telesiyej,kayak ve kızak pistleri bulunuyor. Eğer günü birlik geldiyseniz bütün pistleri test etmeniz mümkün olmayacağından araç ile bir tur atarak gözünüze kestirdiğiniz bir piste yakın park etmekte fayda var. Yürüyerek pistler arası ulaşım yorucu ve vakit kaybı olacaktır. Eğer kayma için gerekli kıyafet,ekipman ve donanımınız yoksa pist girişlerinden saatlik olarak kiralayabilirsiniz. Ayrıca meraklısı için Jet-ski turları da düzenlenmekte.(En son ziyaretimde saat ücretleri 250 tl idi.) İsterseniz pist sonlarındaki cafe ve lokantalardan kahvenizi yudumlarken kayanları da izleyebilirsiniz.(Soğuk birşeyler içmek isterseniz alkollü mekanlarda mevcut) Yanlız Uludağ daki pek çok işletmenin fiyatlarının normalden 3 -4 kat fazla olacağını aklınızdan çıkarmamanızda fayda var.

Oteller bölgesinden sonraki hedefim muhteşem Bursa manzarası olan Bakacak. Fakat Çobankaya ya vardığımda kötü bir sürpriz ile karşılaşıyorum. Maalesef yol kapalı. Uludağ da bütün yollar temizlenmişken Bakacak yolunun kapalı kalmasına pek bir anlam verememiştim taki biraz ilerideki jet-ski konvoyunu görene kadar. 🙂 Çobankaya kamp ve piknik alanı jet-ski ile gezilebilir hale getirilmiş. Eğer isterseniz Bakacaka yürüyerekte gitmeniz mümkün ama kar üzerinde oldukça yorucu bir yürüyüş olacağı kesin. Bu nedenle ben biraz ilerleyip geri döndüm.

Sarı Alan

Uludağ’da ki son durağım Sarı Alan. Burası teleferiğin değişim istasyonu ve durağı. Bursa’dan gelen yolcular isterlerse burada teleferikten inebilecekleri gibi  oteller bölgesine devam eden teleferiğe de aktarma yapabilirler. Sarıalan teleferik istasyonu olmakla kalmıyor. Burada orman köşkündeki evlerde konaklayabileceğiniz gibi kendi çadırlarınız ile kamp kurabilirsiniz. Ayrıca yaz kış kullanabileceğiniz orman boyunca devam eden muhteşem bir yürüyüş yolu var. Yol boyunca farklı lokanta ve cafelerde sizleri bekliyor.

 

 

Bursa LİFE

Bursa gezgini ve sevdalısı

Uludağ Milli Parkı” için 2 yorum

 • 2 Aralık 2018 tarihinde, saat 23:37
  Permalink

  Merhaba bende bursa Uludağa gitmek istiyorum ama buzlu göl aynalı göl gibi yerleri varmış kışın buralara teleferikle gidilebilirmi? Birde arabayla gitsem yolları açıkmıdır?

  Yanıtla
  • 6 Aralık 2018 tarihinde, saat 09:13
   Permalink

   Merhaba Gürkan bey. Teleferik maalesef Sarıalan ve oteller bölgesine hizmet vermekte. Göller bölgesine Uludağın diğer yüzünden çıkmakda fayda var.(Oteller bölgesine uzak kalıyor.)
   Yollar çok iyi olmadığı için aracınız 4×4 ise sorun yaşamazsınız.Yollar için kesin birşey söylemek doğru değil.Günlük değişebilir. Size tavsiyem Göller bölgesini kış ayları dışında ziyaret etmeniz.
   Göller bölgesi için Bursa içinden kalkışlı yürüyüş veya 4×4 turları mevcut.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir