Gölyazı

Bursa ile ilgili yazılar yazmaya başladığımdan beri yazmak istediğim fakat ziyaret etme fırsatı bulamadığım Gölyazı ‘yı nihayet Mart ayında ziyaret etme fırsatı buldum. Gölyazı hem tarihi hem doğası hemde coğrafi konumuyla Dünyanın en eşsiz köylerinden birisi. Köy Bursa’nın Nilüfer ilçesinde Uluabat Gölü üzerindeki küçük bir adacıktan ibaret olup anakara ile tek bağlanısı bir köprü. Gölyazı sit alanı olmasına rağmen adacık içinde ve civarında halen köylüler yaşamını devam ettirmekte. Halkın büyük çoğunluğu balıkçılık ile uğraşmasına rağmen son yıllarda köye gelen turist sayısının artması köy halkı için kazanç kapısı haline gelmiş. Gölyazı’nın pek çok yerinde kendi üretimleri yiyecek ve içecekleri satan seyyar satıcılarla karşılaşacağınız gibi köy evinden dönüştürülmüş cafe, resturant gibi tesisle karşılaşmanız mümkün.

Tarihi

Antik çağlarda Apollon krallığına kadar uzanan tarihiyle dikkat çeken köyde halen tarihi kalıntılar bulmak mümkün.Bunlardan en belirgini şimdilerde Kültür Evi olarak hizmet veren 19. yy Anadolu Rum Ortadoks kilisesi ve Gölyazı boyunca yıkıntılarına rastlayabileceğiniz surlar.

 

Gölyazı da Ne Yerim?

Eğer sabah saatlerinde Gölyazı ya uğrarsanız küçük kahvaltı evlerinin ve gözlemeleri denemenizi tavsiye edebilirim. Özellikle gözleme konusunda çok fazla seçenek bulmak mümkün.(Örneğin Patlıcanlı gözleme). Öğlen ve akşam yemeklerinde yine köydeki balık lokantalarında Uluabat gölünden yakalanmış taze balıklarla değerlendirebilirsiniz.(Gölbalıklarını açılan tezgalardan satın almakta mümkün.) Son olarak yaz aylarında giderseniz kavun içi dondurmayı muhakkak deneyin. Ben Mart ayında gittiğim için maalesef deneme fırsatım olmadı.

Ne Yaparım?

Adacığın etrafındaki yoldan bütün adanın etrafını dolaşabilirsiniz. Fakat kış aylarında göl seviyesi yükseldiği için yolun bazı bölümleri su altında kalıyor. Kıyı boyunca sıralanmış gezi tekneleriyle harika bir Uluabat turu yapabilirsiniz.Küçük kayıkların yanı sıra BURULAŞ(Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ.) a ait Göl Kuşu isimli gezi teknesi de ziyaretçilere hizmet vermekte.Göl kuşu fiyat olarak diğer gezi teknelerine göre daha ekonomik fakat tek başına bütün ziyaretçilere yetmesi çok zor gibi. Ayrıca balıkçı kayıkları ve teknelerinin etrafı kapalı olmadığı için göl gezisi daha eğlenceli olacaktır.(ve daha riskli 🙂 )

Ağlayan Çınar

Gölyazı dan bahsedip de ağlayan çınardan bahsetmemek olmaz. Ağlayan çınar yaklaşık 750 yıllık bir çınar. ‘Tabi Bursa’nın pek çok yerinde benzer yaşta hatta daha yaşlı çınarlar var nedir bu çınarı diğerlerinden ayıran?’ diye soracak olursanız. Bu çınarın özelliği yıllar yıllar önce yan yatmış olmasına rağmen yaşamaya ve büyümeye devam etmiş olmasıdır. Tabi Ağlayan Çınarla ilgili bir aşk hikayesi de mevcut.Hikayeyi merak edenler için : Bursa nın aşk damlaları

Ulaşım:

Maalesef köy içi yolları  geçen yıllarda yapılan altyapı çalışmaları sonucunda berbat hale gelmiş durumda. Zaten Belediye ziyaretçi yoğunluğu yaşanan zamanlarda köye araç girişine izin vermiyor. Köye uzak bir noktada otopark yapılmış. Arabanızı buraya bırakıp belediyenin tahsis ettiği otobüslerle köye gitmeniz gerekiyor. Giriş engellenmemiş olsa bile aracınızla köy içine kadar girmenizi tavsiye etmem. Sebebi hem yolların kötü olması hemse köy merkezinde otopark sorunu olması. En güzeli köy girişindeki ilkokul civarına aracınızı bırakıp yürüyerek adacığa gitmek. Hem yol üstündeki taş kiliseyi daha rahat ziyaret edersiniz hemde köyün atmosferini daha iyi yaşarsınız.

Gölyazıya toplu taşıma ile gelmekde mümkün. Önce metro ile üniversite istasyonuna gelip oradan 5/G numaralı otobüse binerek Gölyazı içine kadar gelebilirsiniz.Tabi saatte bir otobüs kalktığını belirtmekte fayda var.

Son olarak Gölyazı’dan bazı fotoğraflar:

Bursa LİFE

Bursa gezgini ve sevdalısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir