Mudanya Sahili

Bursa’nın Marmara denizine kıyısı olan üç ilçesi vardır. Bunlar Gemlik, Mudanya ve Karacabey dir. Daha önceki yazımda Gemlik sahilinden bahsetmiştim.Bugün ise sizlere Mudanya sahili nden bahsetmek istiyorum. Öncelikle belirtmeliyim ki Mudanya ilçesi hem doğası hem tarihi ile sadece bir gün veya bir yazı ile anlatılabilecek bir yer değildir.Bu nedenle bu yazımda sadece Mudanya nın sahil kesiminden bahsetmek istiyorum. (Mudanya ile ilgili ayrıca tirilye yazımızıda inceleyebilirsiniz.)

Şimdi gelelim Mudanya sahiline.Mudanya ilçesi Marmara denizi kıyısı boyunca uzanan bir ilçe. Ben sahilin yaklaşık 6km lik bir kısmından bahsedeceğim için 3  bölümde anlatmak istiyorum.

Birinci kısım Güzelyalı Sahili

İDO nun(İstanbul Deniz Otobüsleri)   iskelesinden BUDO nun(Bursa Deniz Otobüsleri) iskelesine kadar olan kısmı yaklaşık 4 km lik bir uzunluğa sahip. İki iskele arasındaki mesafenin neredeyse tamamı trafiğe kapalı ,yürüyüş yapmak ve bisiklet sürmek için çok uygun. Ayrıca Mudanya’yı ziyarete gelenlerin genelde sahilin diğer kısımlarını tercih etmelerinden dolayı diğer bölgelere göre daha sakindir diyebiliriz. Yol boyunca deniz kıyında cafe ve lokantalar bulmak mümkün. Ayrıca denize girmek isteyenlerinde tercih edebileceği küçük çapta plajlar mevcut.(bazı plajlarda şezlong ve şemsiye Mudanya Belediyesince ücretsiz verilmekle birlikte bazı uyanıklar tabelaları havlu ile kapatarak gelen turistlerden şezlong ve şemsiye ücreti alıyorlar.Plajlara girerken girişte havlu asılı tabela var mı diye kontrol etmekte fayda var 🙂 ). Eğlenmeyi sevenler ve çocuklar için sahilde küçük çapta bir lunaparkta bulunuyor. Balık sevmeyenler için BUDO iskelesine yaklaşırken yol üstünde Bursa’nın meşhur köftecisi Köfteci YUSUF un  yeri iyi bir alternatif olacaktır.

İkinci Kısım Merkez Sahil

Mudanya sahili deyince herkesin aklına ilk gelen kısım. BUDO iskelesinden Mütareke evine kadar olan sahil kesimi.Yaklaşık 1 km lik bir bölüm olmasına rağmen en fazla ziyaretçiyi ağırlayan bölümüdür sahilin. Bunun başlıca sebebi balık lokantalarının büyük yoğunluğunun burada olması. Eski hali çok dar olduğu için hafta sonu ve tatillerde aşırı kalabalık olan sahil Belediyenin yaptığı son düzenleme çalışması ile genişletilerek yoğunluğun önüne bir miktar geçilmiş oldu.Sahilin yeni hali özellikle amatör olta balıkçılarının dikkatini çekmiş durumda. Denize doğru uzanan iskelede günün her saati olta atan birilerine rastlamak mümkün.

Ve herkesin aklına takılan asıl soru “Nerede Balık Yiyebiliriz?” Bu soruyu sorduğunuz da en fazla duyacağınız cevap ablanın yeri olacaktır. Fakat sahildeki balıkçıların duruma farketmesinden midir bilinmez  balıkçıların çoğunun tabelasında Ablanın Yeri yazdığını göreceksiniz. İlk meşhur olan ablanın yerinin neresi olduğunu şuanda balıkçıların kendisinin bile bildiğini zannetmiyorum :).Türkiye Büyük Millet Meclisinin Siyasi anlamda kazandığı ilk başarısı olan Mudanya mütarekesinin imlazandığı ve günümüzde müze olarak devam eden Mudanya Mütareke binası bu sahilin sonunda bulunuyor.  Ziyaretimiz esnasında çalışmalar olduğu için müze içerisine maalesef giremedik. Eğer ziyaret etmeyi düşünüyorsanız müze kartınızı yanınızda getirmeyi unutmayın.

Üçüncü ve son kısım Eski Mudanya Evleri

Ve son olarak mütareke evinden yürümeye devam ettiğinizde Mudanya’nın eski evlerinin sizi çevrelediği o eski Mudanya sokaklarında bulacaksınız kendinizi. Muhteşem mimariye sahip evler sizi bir anda yüzlerce yıl geriye götürecek.Yol boyunca durup dinlenebileceğiniz veya yemek yiyeceğiniz mekanlar burada da mevcut. Yaklaşık 500 metre boyunca ilerlediğinizde sokağın bittiğini ve karşınıza jandarma askeri alanı çıktığını görüp üzülmeyin. Hazır bu kadar yol yürümüşken ana cadde üzerinden yürüyerek Mudanya Limanını muhakkak ziyaret edin. Özellike liman içerisindeki çay evini tavsiye ederim. Muhteşem tostlar yapıyorlar.

Son olarak ulaşımdan bahsedecek olursak; Şehir merkezinden Mudanya sahili ne gelen pekçok halk otobüsü var. Hatta F3 numaralı hat sizi BUDO iskelesinden alır şehrin merkezinden devam eder ve Teleferike kadar götürür. Şehir içi otobüs hatları için tıklayın.

İstanbuldan gelip Mudanya sahilinde harika bir gün geçirmekte mümkün üstelik BUDO ve İDO iskeleri sayesinde çok kolay.

BUDO seferlerinin tam listesi için tıklayın.

İDO seferlerinin tam listesi için tıklayın.

 

 

 

Bursa LİFE

Bursa gezgini ve sevdalısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir