Yaşayan Köy

Yaşayan Köy – Anadolu Açık Hava Rekreasyon Alanı

Yaşayan Köy, Beypazarı’nda yer alan Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait ev tiplerinin yer aldığı, bahçelerin, hayvanların ve Anadolu kültürünün tanıtıldığı bir açık hava müzesi. Aslında Beypazarı’nda bulunan Yaşayan Müze ile aynı mantıkla kurulmuş denilebilir. Zaten kurucuları da aynı kişiymiş; Dr. Sema Demir. Her iki müze de sadece tarihi değerleri sergilemekle kalmıyor aynı zamanda sergilenen değerleri uygulama imkânı sağlıyor, o nedenle sanırım isimleri Yaşayan Köy ve Yaşayan Müze.

Yaşayan Köy Nasıl Bir Yer

Yaşayan Köy 25 dönüm arazi üzerine kurulmuş ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden toplam 33 adet yapının, küçük bahçelerin, hayvanların, kamp alanlarının ve etkinliklerin olduğu canlı bir yaşam alanı haline getirilmiş. Yapımı tam dört yıl sürmüş ve 2016 yılında hizmete açılmış. 17.yy. – 20. yy arası Anadolu’daki kırsal yaşamı yansıtmayı amaçlamış ve bu konseptte inşa edilmiş.Yaşayan Köy’ün kurucuları Anadolu’daki kırsal yaşamı canlandırmak istemişler, aslında başarmışlar da ama sanırım biraz fazla başarmışlar. Çünkü Yaşayan Köy’ün ulaşımını da 17. asırdaki gibi eşek veya kağnılarla sağlamayı düşünmüşler sanırım, Yaşayan Köy’e giden yollar oldukça kötü 🙁 . Üstelik bu benim gördüğüm yolların düzelmiş hali imiş eskiden daha da kötüymüş, daha kötüsü sanırım keçi patikası 🙂

Yaşayan Köy giriş ücretleri ve saatleri

Yaşayan Köy haftanın her günü ziyaretçilere açık ve ziyaret saatleri de 09:00-20:00 arası

Yaşayan Köy’e giriş yetişkin için 11 TL, öğrenci-öğretmen 7 TL, 0-6 yaş arası ücretsiz.

Girişte biletlerinizi aldıktan sonra hemen bir görevli geliyor ve müzedeki ilk evin (Karadeniz bölgesine özgü Serender) alt katında size müze hakkında bilgi veriyor. Genel olarak müzeyi tanıttıktan sonra size gösterdiği yolu takip ederek müzeyi gezmeye başlıyorsunuz. Her gittiğiniz evde evin bulunduğu yöreye uygun kıyafetler giymiş görevliler sizi karşılıyor ve evin veya konağın mimarisi, özellikleri o yörede yaşayan insanların yaşam tarzları ve kültürleri hakkında bilgiler sunuyor. Personel oldukça güler yüzlü ve yardımsever, bir yandan konağı gezdirirken bir yandan da sizi bilgilendiriyorlar.

Eski çamlar bardak oldu deyiminin hikayesi

Antalya yöresine ait konağı (düğmeli ev) gezerken görevli bir ahşap testiyi göstererek ne olduğunu sordu ve hikayesini anlattı: Zamanın birinde fakir bir ailenin çocuğu askere gitmiş ve ailesi maddi olarak zorluk yaşamaya başlamış. Bu nedenle de bahçede bulunan çam ağaçlarını kesmişler ve o ağaçlardan su testisi yapmışlar ve geçimlerini bu şekilde sağlamışlar. Bu ahşap testiye o zamanlar  “bardak” denilirmiş. Çocuk askerden gelince bakmış ki bahçedeki çamlar yok, çamlara ne olduğunu sorunca da ev ahalisi bu testileri göstererek “eski çamlar bardak oldu” demişler. Sürekli kullandığımız deyimin hikayesini de böylece öğrenmiş olduk.

Yaşayan Köy’de neler var

Yaşayan köyde Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait konaklar, bağ-bahçe, hayvanlar ve bir köy meydanı bulunmakta. Köy meydanında çamaşırlık, pekmezlik gibi eskiden köy halkının ortak kullandığı mekanlarda yapılmış ve görevli buralarda neler yapıldığını anlatıyor.

Köy meydanında ufak bir de çarşı yapılmış, burada kumaş üzerine desen basma, cam işleme, halı dokuma, ahşap işleme, oyuncak yapımı gibi çeşitli el işçiliklerinin yapıldığı atölyeler bulunuyor. Buralarda çocuklarınız bu etkinlikleri ücreti karşılığında yapabiliyor yapığı ürünü de kendisi alabiliyor.

Çarşının hemen yanında oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir de kafe bulunmakta biz yemeği Beypazarı’nda yemeyi düşündüğümüz için burada yemedik o nedenle fiyatlarını bilmiyorum ama fena bir yere benzemiyordu.

Burada ayrıca yatılı kamplarda düzenleniyormuş, 6-12 yaş aralığındaki çocuklar burada kalarak kendi sebzesini bahçeden topluyor, kümesten yumurta alıyor, el işleri yapıyor, sportif faaliyetlere katılıyormuş. Böylece bu hayatı yaşayarak öğrenme fırsat buluyorlarmış. Çocuklarımı göndermeyi planlamadığım için günlerini ve fiyatlarını sormadım ama ilgilenenler http://www.yasayankoy.com adresinden gerekli bilgiye ulaşabilirler

Yaşayan Köy’ nasıl gidilir?

Ankara’dan Beypazarı’na gelirken Beypazarı’na girmeden önceki kavşaktan sağa dönüp –Saraybosna Caddesi- bozuk bir yoldan yaklaşık 10 km giderek ulaşılır. Yolları pek güzel değil ama yine de Beypazarı’na kadar gelmişken burası da görülmeli diye düşünüyorum.

Keyifli gezmeler….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir