Şeyh Ali Semerkandi Türbesi

Şeyh Ali Semerkandi Hazretleri

Osmanlının kuruluş dönemlerinde Çamlıdere’de yaşamış evliyalardan birisi olan Şeyh Ali Semerkandi 1320 yılında İsfahan’da doğmuş ve 1457 yılında Çamlıdere’de vefat etmiştir. Şam, Kudüs, Irak, Semerkand, Çamlıdere gibi pek çok yerde İslamiyet’i öğretmek için dolaşmış. Ali Semerkandi’nin hayatı ve mucizelerini Çamledere Belediyesinin internet sitesinde bulabilirsiniz.


Şeyh Ali Semerkandi Türbesi ve Müzesi

Türbe Çamlıdere Belediyesi tarafından 2015 yılında oldukça güzel bir şekilde restore edilmiş. Şeyh Ali Semerkandi Külliyesinin içinde müze, hediyelik eşya satan dükkanlar, fırın ve yemek yiyebileceğiniz tesisler bulunmakta. Müze içerisinde zamanın yaşam kültürünü tanıtmak amaçlı eserler yapılmış. Kalaycı, yoğurtçu, çerçi, berber gibi meslekleri betimleyen heykeller yapılmış.

Müzenin avlusuna çıkıca bir yamacın kenarında olduğunuzu görüyorsunuz, aşağısı belediye tarafından park yapılmış ve buraya da seyir terasları yapılmış.

Türbeye doğru ilerlerken Semerkandi Evi tabelası olan iki katlı eski bir ev görüyorsunuz ama burası Şeyhin yaşadığı ev değil sanırım, girip içini gezebiliyorsunuz ve o zamanları canlandırması için donatılmış bir ev olduğunu görebilirsiniz.

Biraz daha ilerleyince vakfa ait bir erkek yurdu ve cami karşınıza çıkıyor, bu kısmın arkasın da Şeyhin Türbesi bulunmakta.

Türbenin devamı ise mezarlık ve mezarlığın yanında da cam vitrin içerisinde sergilenen bir “sac ayağı” var. Bu sac ayağının duvarda yazan hikayesine göre: Şeyh Ali Semerkandi Kızılcahamam’a bağlı Berçinçatak köyünde cami yapımını bitirince, yanından ayırmadığı ve kendi elleriyle yaptığı sacayağını eliyle fırlatması emri gelir. Bu sacayağı da Çamlıdere’ye düşer ve şeyh artık burada yaşamaya başlar.

Sac ayağının bir ayağı bu olayda kırılır ve kırık ayağıyla birlikte burada sergilenmeye başlanır. Sac ayağının yanında şeyhin kullandığı ibrikte sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir