Çamlıdere Ankara

Çamlıdere

Ocak ayında bir arkadaşı ziyaret için Ankara’nın Çamlıdere ilçesine gittik, gidiş amacımız sadece dost ziyareti olduğu için Ankara’nın bu küçük ilçesinden pek bir şey beklemiyorduk. İlçeyi biraz gezince düşüncemizi değiştirdik doğrusu, iyi ki gelmişiz dedim.


Ankara’ya 100, Bolu’ya 140 km olan Çamlıdere iklim olarak Bolu’ya daha yakın gibi geldi. İlçeye yaklaşınca her tarafın çam ormanı olması zaten Ankara’dan baya uzaklaştığınız hissini yaşatıyor insana. Dağları kızılçam, karaçam ve meşe ormanlarıyla kaplı olan Çamlıdere, Ankaranın en fazla yaylası ve bu yaylalarda en fazla akarsuyu olan bölgesiymiş.

Çamlıdere Gezilecek Yerler

Çamlıdere küçük bir ilçe ama gezilecek yerleri bakımından da oldukça büyük bir yer. Biz bir günde sadece merkezini gezdik, yaylalarını ve doğasını keşfetme fırsatı bulamadık. Gezdiğimiz yerleri de kısaca tanıtayım:

Semerkandi Müzesi ve Türbesi

Çamlıdere’deki arkadaşımız sağ olsun bizi evinde ağırladıktan sonra ilçeyi gezdirmeye başladı. İlk olarak ilçe girişinde gördüğümüz bir türbeye götürdü. Burası Hz Ömer’in torunlarından olduğuna inanılan Şeyh Ali Semerkandi Hz’lerine ait külliye ve müzeymiş. Biz burayı yeni duymuştuk ama burası aslında baya bilinen bir yermiş. Tur otobüsleri Türkiye’nin dört bir yanından türbeye kafilelerle ziyaretçi taşıyordu ve türbe oldukça kalabalıktı. İnanç turizminin oldukça önemli bir noktasıymış. Türbe hakkında daha detaylı bilgi….

Çuf Çuf Oyuncak Müzesi

Semerkandi Türbesinin hemen karşısında Çuf Çuf Oyuncak Müzesi var. Belediye Başkanı Caner Can’ın kendi çabalarıyla oluşturduğu bir müzeymiş burası. Bir buharlı lokomotif maketi ve arkasına takılı 4-5 vagonun içerisi düzenlenerek oyuncakların sergilendiği bir müze haline getirilmiş. Çuf çuf adını da buradan alıyor.

Görevli 4500 parça oyuncağın sergilendiğini söyledi. Bu oyuncaklar arasında Çamlıdere evlerinin maketleri, el yapımı ahşap oyuncaklar, tel ve demirden yapılmış oyuncaklar, arabalar, trenler, bebekler vs aklınıza gelebilecek her çeşit oyuncak bulunmakta.

Müzenin bahçesinde pervaneli bir uçak ile bir taksi maketi de bulunmakta. Küçük bir ilçe için büyük bir müze olmuş bence, yapanların eline sağlık.

Doğa ve Hayvan Müzesi

Oyuncak Müzesinden çıkınca yine belediyenin yapmış olduğu Doğa ve Hayvan Müzesine gittik. Çamlıdere bölgesinde yaşayan hayvanların sergilendiği müze içeriği bakımından Türkiye’deki ilk ve tek bölgesel hayvan müzesiymiş.

Nesli tükenmekte olan veya normal şartlar altında göremeyeceğimiz vahşi hayvanların doldurularak sergilendiği müzede insanın aklına bu hayvanların nasıl buraya getirildiği sorusu geliyor. Müzedeki görevli sergilenen bütün hayvanların doğal ölüm sonucu elde edilen cesetlerden doldurulduğunu, kesinlikle avlanarak elde edilmediğini anlatınca insan rahatlıyor.

Görevlinin söylediğine göre müzede 105 çeşit hayvan sergilenmekteymiş, Çamlıdere’nin oldukça çeşitli bir yaban hayatı varmış 🙂

Çamlıdere Kültür Evi

Doğa ve Hayvan Müzesinin hemen karşısında Çamlıdere Kültür Evi bulunmakta. Bu bölgedeki tarihi Çamlıdere evleri restore edilmişler, bu evlerden birini belediye Kültür evi olarak düzenlemiş. Kültür evinin içerisinde Çamlıdere yaşantısına ait eşyalar, yaşam şekilleri ve gelenekler sergilenmekte.

Biz burayı da gezdikten sonra çocuklar üşüdüğü için eve döndük ama bu küçük ilçede Tarım Müzesi, Kutsal Emanetler Müzesi, Terazi ve Tartı Müzesi gibi müzeler ile milli parklar ve yaylalar gibi gezemediğimiz daha pek çok yer kaldı. Başka bir zaman yine buraya gelip buraları da görmek gerektiğini düşünüyorum. Keyifli gezmeler…..

İlçenin konumu için harita:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir